Wielu ludzi zastanawia się, czy powinni jeść bez glutenu, zwłaszcza jeśli mają celiakię
Teraz więcej wiemy o negatywnych efektach glutenu na zdrowie. Dlatego ludzie szukają alternatywnych diet, które uśmierzają objawy i poprawiają ogólne samopoczucie
Żeby jeść bez glutenu, musimy unikać nie tylko oczywistych źródeł. Musimy też być czujni na te miejsca, gdzie gluten może się „ukryć”
Gluten to po prostu pewne białka zbożowe, znajdujące się głównie w pszenicy, żytnim, jęczmieniu. Jest w wielu produktach, bo ma dobre właściwości przy przetwarzaniu żywności1
Jeśli ktoś ma celiakię, musi przestrzegać bezglutenowej diety. To konieczne, by uniknąć złych skutków zdrowotnych1
Zrozumienie, co to gluten i jak powinno się jeść bez niego, jest ważne. Decyzja o zmianie diety nie jest łatwa, ale potrzebna dla zdrowia
Kluczowe Wnioski
- Gluten to grupa białek roślinnych obecna głównie w pszenicy, jęczmieniu i życie
- Osoby z celiakią muszą przestrzegać diety bezglutenowej przez całe życie
- Cross-kontaminacja glutenem jest istotnym problemem, zwłaszcza podczas przetwarzania żywności
- Właściwe praktyki higieniczne są kluczowe przy przygotowywaniu posiłków bezglutenowych
- Wspólne przestrzenie kuchenne mogą być bezpieczne, jeśli przestrzegane są rygorystyczne zasady
Czym jest celiakia?
Celiakia to choroba jelita cienkiego, który atakuje gluten. Powoduje trudności z przyswajaniem składników pokarmowych. Osoby z tą chorobą muszą jeść specjalną dietę bezglutenową.
Definicja i charakterystyka
Gluten to grupa białek występująca w zbożach, takich jak pszenica i żyto2. Używa się go często w produkcji żywności. Dlatego, osoby na diecie bezglutenowej muszą unikać pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa2.
Objawy i diagnoza
Objawy celiakii mogą być różne. Ludzie mogą odczuwać problemy trawienne, zmęczenie, zmiany skórne i kłopoty z przyswajaniem jedzenia. Choroba ta dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej wykrywa się ją między 40. a 50. rokiem życia3. Aby zdiagnozować celiakię, przeprowadza się testy krwi. Szuka się tam specjalnych przeciwciał i genotypów HLA-DQ2 i DQ8.
Podstawy diety bezglutenowej
Gluten to mieszanka białek, którą znajdziemy w ziarnach jak pszenica i jęczmień. Jej jedna odmiana, awenina, spotykana jest w owsie. Istnieje około 1300 produktów, które są dowiezione, że zawierają gluten4. To wiedza, która pozwoli nam lepiej planować naszą dietę bez glutenu.
W dzisiejszych czasach mamy wiele opcji bez glutenu, wielu pomocnych producentów. Na przykład, firma BEZGLUTEN ma w swojej ofercie około 200 różnych produktów4. To świetna wiadomość dla tych, którzy muszą uważać na gluten.
Co to jest gluten?
Gluten jest w produktach z ziaren, jak mąka pszenna czy płatki. Stanowi podstawę wielu produktów żywnościowych, takich jak chleb czy ciasta. Dla wielu osób jego obecność może być problemem zdrowotnym, szczególnie dla tych z celiakią5.
Owoce ziarn i ich przetwory są kluczowe w diecie osób uczulonych na gluten. Muszą je unikać, aby zachować zdrowie4.
Lista produktów zawierających gluten
Osoby z celiakią powinny omijać takie produkty jak pszenny makaron czy pieczywo. Te i inne, jak bulgur czy mąka pszenna, mogą szkodzić ich zdrowiu5. Istotne jest, by wprowadzić rygorystyczny program w diecie bezglutenowej, eliminujący te części diety.
Dzięki dużej różnorodności produktów bezglutenowych, kucharzenie staje się przyjemnością. Możemy eksperymentować w kuchni, odkrywając nowe potrawy4. Warto korzystać ze źródeł online, które ułatwiają życie z dietą bezglutenową.
Zdrowie osób z celiakią zależy od ścisłej diety bezglutenowej i stałego monitorowania jedzonych produktów. Takie podejście minimalizuje ryzyko zakażenia glutenu do jedzenia podczas przygotowywania potraw4.
Kto powinien stosować dietę bezglutenową?
Dieta bezglutenowa jest konieczna dla osób z celiakią, alergią lub nadwrażliwością na gluten. W Europie, celiakia dotyka około 1 na 100 osób. Jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn6. Osoby z nadwrażliwością na gluten stanowią 4-6% populacji6. Dla nich dieta bezglutenowa zmienia czuje i zapobiega poważnym chorobom6.
Produkty z glutenem to m.in. pszenica, jęczmień i żyto5. Osoby z celiakią i nadwrażliwością powinny ich unikać. Bezglutenowe zboża to m.in. ryż, gryka i proso56.
Bezglutenowe produkty muszą mieć specjalne oznakowania. Tego wymaga Rozporządzenie UE nr 828/20145. Ludzie z alergią na gluten też stosują tę dietę, by uniknąć reakcji alergicznych.
Nieprzestrzeganie diety bezglutenowej może być niebezpieczne. Może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jak zanik kosmków jelitowych. To może wywołać ogólne pogorszenie zdrowia6. Dlatego ważne jest, aby chorzy na glutenu przestrzegali tej diety. Dla osób z nadwrażliwością posiadających podobne symptomy, dieta bezglutenowa może poprawić życie.
Inne choroby autoimmunologiczne mogą wymagać diety bezglutenowej. Ponieważ wiele z nich ma wspólne zaburzenie układu immunologicznego. Eliminacja glutenu i zastąpienie go bezglutenowymi alternatywami jest kluczowe dla zdrowia.
Dieta bezglutenowa celiakia
Dieta bezglutenowa to skuteczny sposób leczenia celiakii, eliminujący gluten ze stołu. Prod. bezgluten. powyżej 20 ppm mogą szkodzić. Dzięki niej znika wiele objawów, a ciało lepiej wchłania składniki odżywcze57. Warto unikać zbóż, jak pszenica, jęczmień, żyto i owsianka jest ryzykowna5. Lepiej sięgać po kukurydzę, ryż, ziemniaki, soję i grykę. To naturalnie nie zawiera glutenu5.
Skuteczność diety przy celiakii
Dieta bezglutenowa to główny lek na celiakię. Usuwając gluten, regenerujemy kosmki jelitowe. Dzięki temu ciało lepiej wchłania wartości odżywcze8. Nieprzestrzeganie diety grozi poważnymi niedoborami, jak anemia czy osteoporoza8. Warto ją dokładnie przestrzegać przez całe życie, unikając gluten.
Różnice między celiakią a nietolerancją glutenu
Celiakia a nietolerancja glutenu, choć podobne, różnią się. Celiakia to choroba autoimmunologiczna niszcząca jelita po glutenu7. Nietolerancja glutenu nie jest autoimmunologiczna, ale reakcje mogą przypominać te z celiakią. Takie jak bóle brzucha czy biegunka7. Osoby z nietolerancją muszą też unikać glutenu, by czuć się lepiej i zapobiec objawom.
Jakie są podstawowe zasady diety bezglutenowej?
Dla wielu ludzi, pozbycie się glutenu z diety to klucz do zdrowia. Ta dieta polega na unikaniu glutenu i jedzeniu jego zamienników. Osoby z celiakią muszą tego szczególnie ściśle przestrzegać dla swojego lepszego samopoczucia.
Eliminacja produktów glutenowych
Dieta bezglutenowa oznacza rezygnację z takich glutenu bogatych składników, jak pszenica czy jęczmień. Powinno się wybierać produkty, które są do 20 ppm glutenem5. Sprawdzanie etykiet na obecność glutenu jest ważnym nawykiem4.
Ważne jest, by kontrolować, co się je, gdy ma się celakię. Nawet niewielkie ilości glutenu mogą szkodzić4. Przestrzeganie zasad diety pomaga jelitom w regeneracji i poprawia wchłanianie składników odżywczych9.
Czym zastąpić zboża glutenowe?
Okazuje się, że wiele zboż także jest bezglutenowych. Dozwolone są m.in. ryż, gryka, kukurydza, proso czy quinoa9. Ważne jest, by spożywać różnorodne produkty, by nie brakowało nam ważnych składników odżywczych4.Wie o to, że nawet naturalnie bezglutenowe produkty mogą zawierać gluten, jeśli zostały zanieczyszczone podczas przetwarzania.urną rolę odgrywa planowanie posiłków oraz świadomość potencjalnych zanieczyszczeń4.
Produkty glutenowe | Alternatywy bezglutenowe |
---|---|
Pszenica | Ryż |
Jęczmień | Gryka |
Żyto | Kukurydza |
Ows | Proso |
Manna | Quinoa |
Dieta bezglutenowa nie tylko pomaga ludziom z celiakią. Wszyscy, którzy znikają gluten ze swojego menu, mogą poczuć się zdrowiej. Planowanie posiłków i dbanie o ich jakość to klucz do sukcesu tej diety9.
Przykładowe posiłki na diecie bezglutenowej
Eating gluten-free can be both tasty and varied with the right meal planning. Using recipes designed for this diet is key. It keeps your gluten-free diet healthy and balanced.
Przepisy i inspiracje
Meal times on a gluten-free diet can still be delicious and nutritious. You can make pancakes using buckwheat flour instead of the usual wheat. They are as tasty and fulfilling. Our gluten-free menu includes recipes for mains too. For instance, coconut chicken with rice is both nutritious and filling.
Planowanie posiłków
Planning your meals prevents diet boredom and ensures you get a mix of nutrients. A weekly meal plan can really help gluten-free eaters stay on track10. With the right gluten-free recipes, putting together a week’s menu is straightforward. It makes sure you get the right calories and nutrients. A day’s gluten-free meals should add up to between 1500 and 1800 calories10.
Znak przekreślonego kłosa – Co oznacza?
Znak przekreślonego kłosa to specjalny certyfikat. Potwierdza, że dany produkt jest bezpieczny dla osób nie jedzących glutenu. Mniej niż 20 mg glutenu na kg produktu to jego limit11. Badanie wykazało, że 97% takich osób szuka tego symbolu na opakowaniach12. Dzięki niemu mogą bez obaw wybierać produkty zgodne z ich dietą.
Przeprowadzona ankieta wykazała, że aż 97% ludzi na diecie bezglutenowej chce łatwego do zauważenia oznaczenia12. Wybierają produkt z symbolem przekreślonego kłosa11. Widząc ten symbol, czują większe zaufanie do produktu.
Obecnie, ponad 80 firm w Polsce ma zgodę na stosowanie tego znaku12. Wszystkie tak oznaczone produkty są wymienione online11. Dla konsumentów, ten symbol to gwarancja bezpiecznego wyboru11.
Znak przekreślonego kłosa ułatwia przestrzeganie diety bezglutenowej. Jego obecność na opakowaniu to gwarancja bezpieczeństwa dla konsumentów. Program ten jest częścią europejskiego systemu licencyjnego11. Stąd możliwość stosowania go przez producentów zarówno z Polski, jak i spoza niej12.
Potencjalne skutki uboczne diety bezglutenowej
Dieta bezglutenowa jest kluczowa dla osób z celiakią. Niemniej może powodować skutki uboczne. Głównym problemem są deficyty witamin z grupy B, żelaza, wapnia i błonnika13.
Deficyty składników odżywczych
Dieta bezglutenowa często prowadzi do niedoborów witamin, głównie z grupy B, oraz minerałów. Osoby, które stosują tę dietę bez specjalnego powodu, mogą na nie narażać13.
Badania pokazują, że takie osoby są bardziej podatne na nadmiar tłuszczu, cukru i soli. To z kolei może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych13.
Jak unikać niedoborów?
Aby uniknąć niedoborów, warto jeść różnorodne produkty naturalnie bezglutenowe. Należą do nich warzywa, owoce, orzechy, nasiona i produkty mleczne.
Trzeba uważać na spożywanie ryżu i mąki ryżowej, bo mogą zawierać metale ciężkie. W badaniach stwierdzono wyższe poziomy arsenu i rtęci u osób na diecie bezglutenowej14. Dlatego może trzeba sięgać po suplementy i systematycznie sprawdzać zdrowie u lekarza.
Warto starannie wybierać produkty i unikać tych, które są mocno przetworzone. Mogą one zawierać dużo cukru i soli13. Dieta bezglutenowa musi być równoważona, by dostarczać organizmowi potrzebne składniki i uniknąć niedoborów witamin.
Badania na celiakię
Diagnostyka celiakii korzysta z różnych testów, by dokładnie ustalić chorobę. Na przykład bada się poziom przeciwciał EmA i tTG. Zaleca się pełną diagnostykę, włączając testy serologiczne i badania genetyczne.
Testy diagnostyczne powinny być wykonane pod nadzorem lekarza. To pozwoli odróżnić celiakię od innych problemów zdrowotnych.
Testy diagnostyczne
Choć testy genetyczne nie są pierwszym krokiem, mogą ujawnić skłonności do celiakii. Większość chorych ma odpowiednią genetykę. Jednak, nie wszyscy wytworzą charakterystyczne przeciwciała.
Z tego powodu, testy na przeciwciała mogą nie być wystarczające. W niejasnych przypadkach, lekarz może zalecić inne testy15.
Co zrobić przed rozpoczęciem diety?
Przed rozpoczęciem diety bezglutenowej, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Ważna jest także pełna diagnostyka celiakii.
Oprócz diagnostyki, trzeba pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych. Skuteczność diety bezglutenowej monitoruje się poprzez badania krwi i stan jelit.
Ważne są także kolejne biopsje jelita, które należy powtarzać co kilka lat. Pomogą one ocenić stan regeneracji jelit16.
Gotowe produkty bezglutenowe – na co zwracać uwagę?
Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, ważne jest, by wybierać właściwe produkty. Szczególnie dla osób z celiakią, które muszą rezygnować z glutenu na zawsze. Kluczowe jest umiejętne czytanie etykiet i sprawdzanie składu produktów.
Jak czytać etykiety?
Opanowanie sztuki czytania etykiet jest istotne, zwłaszcza przy wyborze produktów bezglutenowych. Trzeba uważać na oznaczenie „bezglutenowe”, które oznacza, że produkt zawiera mniej niż 20 ppm glutenu zgodnie z normami UE17. Pomocne jest także szukanie symbolu przekreślonego kłosa, co ułatwia wybór bezpiecznych opcji.
Najlepsze produkty bezglutenowe
Na rynku znajduje się wiele gotowych produktów bezglutenowych. Warto wybierać te, które nie tylko są wolne od glutenu, ale także przynoszą korzyści zdrowotne. Na przykład, kasze jak gryczana czy ryżowa dostarczają błonnika i witaminy B18. Produkty uznanych marek, specjalizujących się w bezglutennie, są często czystsze od zanieczyszczeń białkiem roślinnym18. Z kolei pozyskiwanie informacji o składach jest ułatwione dzięki wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej18.
Nietolerancja glutenu a alergia na gluten
Alergia na gluten to reakcja naszego ciała na białka glutenowe. Wiele dzieci dotyka to z powodu produków zawierających gluten19. Przykłady to biszkopty, sucharki czy kaszki. Objawy mogą obejmować zaczerwienioną skórę, pokrzywkę czy atopowe zapalenie19. Również wzdęcia oraz biegunki są często spotykanymi dolegliwościami19. Warto podkreślić, że alergia na pszenicę pojawia się dość rzadko, między 0,4% a 4% populacji20.
Nietolerancja glutenu różni się od alergii. Może ona powodować problemy jelitowe, nerwowe czy skórne21. Jest to częstsze schorzenie, występuje u 6% populacji20. Osoby nietolerancyjne na gluten często mają też uczulenia na FOODMAPs19. To może pogorszyć ich stan19.
Różne są metody diagnozowania alergii i nietolerancji glutenu. Testy oraz eliminacja glutenu z diety mogą odróżnić te schorzenia19.
Aby odróżnić alergię na gluten od innych zaburzeń, trzeba wykonać specjalne testy. W przypadku alergii, testy skórne i alergiczne są dodatnie20. Dla celiakii ważne są rozpoznawcze testy na przeciwciała TG2 i EMA20. Osoby nietolerancyjne na gluten zazwyczaj mają wyniki ujemne w obu przypadkach20.
Niezależnie od alergii czy nietolerancji, ważna jest odpowiednia dieta20. W przypadku celiakii, dieta bezglutenowa jest konieczna do końca życia21. U dzieci z alergią na gluten, dieta może być mniej rygorystyczna z upływem czasu19. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem i dokładna diagnoza, by leczyć skutecznie oraz prowadzić odpowiednią dietę bezglutenową.
Bezpieczne restauracje bezglutenowe
Szukanie restauracji bezglutenowych może być trudne, ale jest coraz łatwiejsze. Ludzie są bardziej świadomi i więcej miejsc oferuje bezglutenowe potrawy. Dobrze jest odwiedzać lokale z certyfikatami organizacji zajmujących się bezglutenową dietą. Takie miejsca są częściej w dużych miastach i łatwo je znaleźć online22.
Jak je znaleźć?
W Polsce nie jest dużo restauracji gotowych na fakt, że niektórzy goście mogą nie tolerować glutenu23. Ważne jest korzystanie ze stron i aplikacji, które pokazują, gdzie znajdziemy restauracje bezglutenowe. Można szukać miejsc z symbolami oznaczającymi przyjazność dla osób z celiakią23.
Na co uważać w menu?
Wybierając dania w takich miejscach, trzeba uważać, żeby nie doszło do zanieczyszczenia glutenu. Restauracje muszą dbać o czystość, stosując restrykcyjne zasady2. Niektóre potrawy, jak świeże frytki czy potrawy z grilla, mogą być dobrym wyborem23.
Ważne jest, by przyprawy były bezglutenowe. Dzięki temu, jedząc na mieście, nie trzeba się martwić o zdrowie23. Gdy nie czujemy się pewnie co do menu w jakiejś restauracji, lepiej szukać innego miejsca23.
Ostatecznie, chociaż restauracji bezglutenowych nie jest jeszcze dużo, ich liczba rośnie. Dzięki temu można z większą pewnością cieszyć się posiłkami poza domem22. Ważne jest zapytanie personelu i sprawdzenie, czy przygotowują jedzenie bezpiecznie23.
Czy dieta bezglutenowa jest odpowiednia dla wszystkich?
Dieta bezglutenowa jest konieczna dla osób z celiakią. To jedyny sposób, aby chronić jelita i lepiej przyswajać składniki odżywcze7. Ale czy uważasz, że jest przystępna dla wszystkich?
Zalety i wady diety bezglutenowej
Dla ludzi z celiakią, alergią na gluten lub nadwrażliwością nań, ta dieta może pomóc. Zauważysz spadek w objawach, takich jak biegunka, problemy brzuszne i zmęczenie24. Unikniesz też powikłań, takich jak Choroba Duhringa, która atakuje skórę i powoduje bolesne pęcherze24.
Jednak bywa, że taka dieta ma swoją cenę. Owsianka może nie wszystkim służyć – 5% osób wrażliwych na gluten nie zniesie owsa7. Produktów bezglutenowych brakuje w składniki mineralne, błonnik i witaminy B. To może skończyć się na niedoborach żywieniowych25.
Na diecie bezoryginalnej może zdarzyć się zaparcia z powodu braku błonnika. Osoby z celiakią czasem nie jedzą w odpowiednią tiaminę, żelazo i inne istotne składniki25.
Dieta bezglutenowa dla osób zdrowych
Dieta bezglutenowa dla osób, które nie cierpią na celiakię, może być trudniejsza. Sprawiać problemy z żywieniowymi niedoborami25.
Wiele osób zazwyczaj nie widzi zdrowotnych korzyści usuwania glutenu z diety. Może to nawet prowadzić do spożywania zbyt dużych ilości cukru i tłuszczu25.
Jeśli myślisz o diecie bezglutenowej, rozmów z lekarzem. To obowiązkowe, zwłaszcza jeśli nie ma medycznej diagnozy. Lepiej unikać ryzyka niedoborów żywieniowych25.
Adaptowanie kuchni do diety bezglutenowej
Wprowadzenie diety bezglutenowej to wyzwanie w organizacji kuchni. Aby uniknąć kontaktu z glutenem, trzeba zreorganizować miejsce. Teraz więcej osób dba o zdrowie, dlatego diety bezglutenowe i bezlaktozowe są coraz popularniejsze26. Ważne jest oddzielne przechowywanie i gotowanie żywności z i bez glutenu. Dzięki temu kuchnia staje się bezpieczna dla osób o ograniczeniach żywieniowych26. Restauracje wprowadzają specjalne menu, by zadowolić chętnych na dania bezglutenowe27.
Łatwiejszy dostęp do wiedzy zwiększa uwagę na nietolerancje pokarmowe. Teraz więcej osób sprawdza etykiety i metody przygotowywania posiłków26. Klienci restauracji wiedzą, czego chcą, i stawiają na zdrowe jedzenie. Miejsca oferujące diety bezglutenowe zyskują na popularności26. W domowej kuchni ważne jest używanie pewnych składników i przestrzeganie bezglutenowych przepisów.
Przystosowanie kuchni może oznaczać więcej, niż tylko nowy sposób gotowania. Dla osób z celiakią jest to kwestia bezpieczeństwa. Ważne jest także emocjonalne podejście do zmian, zwłaszcza dla dzieci i dorosłych27. Dla kucharzy, to czas na nowe myślenie i odkrywanie zdrowych składników. To klucz do zadowolenia klientów26.
Wsparcie i społeczność dla osób na diecie bezglutenowej
Znalezienie wsparcia na diecie bezglutenowej może bardzo pomóc. Dla osób z celiakią lub nadwrażliwością na gluten jest to kluczowe. Społeczności online oferują wiele form pomocy.
Grupy i fora internetowe
Grupy internetowe i fora dyskusyjne to świetne źródło wsparcia. Na stronach jak www.celiakia.pl czy innych portalach społecznościowych, wymienia się informacje. Znalezienie odpowiedzi na pytania o celiakię i dietę bezglutenową jest tam łatwe28.
Wsparcie rodzinne i społeczne
Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół jest bardzo ważne. Mogą oni pomóc przy nowych przepisach i zmianach w diecie. Poradniki, jak „Celiakia i dieta bezglutenowa”, i magazyny „Bez glutenu” ułatwią zapoznanie się z dietą.
Wspólnota bezglutenowa organizuje także różne wydarzenia. Na przykład, Międzynarodowy Dzień Celiakii czy Gluten Free EXPO. To świetna szansa na zdobycie wiedzy i dodatkowe wsparcie28.
Wniosek
Dieta bezglutenowa to podstawa terapii celiakii i innych chorób. Wpływa na nią skuteczność przy współpracy z ekspertami. Oni pomogą stworzyć jadłospis, który jest zarówno bezpieczny, jak i zdrowy.
Osoby z celiakią mogą otrzymywać zasiłki i świadczenia pieniężne na specjalnym ustawie o pomocy społecznej29. To znacznie ułatwia sytuację finansową.
Dobra dieta bez glutenu ma wielkie korzyści. Wiele osób odczuwa poprawę i redukcję objawów. Wybieraj produkty oznaczone znakiem przekreślonego kłosa. To znaczy, że są one bezpieczne dla diety bezglutenowej.
Łatwiejszy dostęp do produktów bezglutenowych ułatwia życie. Wiele miejsc oferuje już dania bez glutenu. Jeszcze lepiej, pacjenci z celiakią mogą otrzymać wyższe zasiłki pielęgnacyjne29.
Dieta bezglutenowa polepsza jakość życia. Działa to dzięki wysiłkowi osób z celiakią i wsparciu finansowemu. Z takim wsparciem trudności z dietą stają się mniejsze.
Stosowanie diety bezglutenowej sprawia, że życie jest zdrowsze i weselejsze. Dobrze dobrana dieta eliminuje objawy i daje energię na co dzień.
FAQ
Co to jest celiakia?
Jakie są objawy celiakii?
Jakie badania są potrzebne do diagnostyki celiakii?
Co to jest gluten i gdzie się znajduje?
Jakie są zasady diety bezglutenowej?
Kto powinien stosować dietę bezglutenową?
Czy dieta bezglutenowa jest skuteczna w leczeniu celiakii?
Jakie są różnice między celiakią a nietolerancją glutenu?
Jakie produkty można spożywać na diecie bezglutenowej?
Na co zwracać uwagę wybierając gotowe produkty bezglutenowe?
Jak unikać niedoborów na diecie bezglutenowej?
Czy dieta bezglutenowa jest odpowiednia dla każdego?
Gdzie szukać wsparcia dla osób na diecie bezglutenowej?
Linki do źródeł
- https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alergie-i-nietolerancje-pokarmowe/celiakia-i-dieta-bezglutenowa-organizacja-bezpiecznej-kuchni
- https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alergie-i-nietolerancje-pokarmowe/celiakia-i-dieta-bezglutenowa-organizacja-bezpiecznej-kuchni/
- https://www.akademiadietetyki.pl/celiakia-z-czym-to-sie-je-dieta-bezglutenowa-n-1.html
- https://bezgluten.pl/podstawowe-zasady-diety-bezglutenowej
- https://celiakia.pl/produkty-dozwolone/
- https://dietly.pl/blog/kto-powinien-stosowac-diete-bezglutenowa
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/69827,dieta-bezglutenowa
- https://szpital.mielec.pl/files/dokumenty/diety/12_dieta_bezglutenowa.pdf
- https://supermenu.com.pl/blog/dieta-bezglutenowa-co-nalezy-wyeliminowac-z-jadlospisu-kto-powinien-ja-zastosowac/
- https://bezgluten.pl/blog/dieta-bezglutenowa-propozycja-jadlospisu-na-tydzien
- https://celiakia.pl/certyfikacja-produktow-bezglutenowych-przekreslony-klos/
- https://www.przekreslonyklos.pl/
- https://przykobiecie.pl/demaskujemy-mity-prawda-i-falsz-o-diecie-bezglutenowej/
- https://foodfakty.pl/dieta-bezglutenowa-moze-zwiekszac-ryzyko-ekspozycji-na-arsen-i-rtec-wyniki-badan
- https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
- https://bezgluten.pl/blog/jakie-badania-kontrolne-nalezy-wykonac-u-pacjentow-z-celiakia
- https://dietetykpowszechny.pl/dieta-bezglutenowa-w-celiakii/
- https://bezgluten.pl/blog/zasady-przygotowania-posilkow-na-diecie-bezglutenowej
- https://bezgluten.pl/blog/roznice-miedzy-nadwrazliwoscia-a-alergia-na-gluten
- https://apteline.pl/artykuly/nietolerancja-glutenu-a-celiakia-podobienstwa-i-roznice
- https://bezgluten.pl/blog/celiakia-nietolerancja-glutenu-roznice
- https://bezgluten.pl/blog/czy-majac-celiakie-musisz-rezygnowac-z-jedzenia-na-miescie
- https://bezgluten.pl/blog/wizyta-w-restauracji-na-diecie-bez-glutenu-—-co-bezpiecznie-mozesz-zjesc
- https://powermeal.pl/dieta-bezglutenowa-czy-tylko-dla-osob-z-celiakia/
- https://celiakia.pl/czy-dieta-bezglutenowa-moze-prowadzic-do-niedoborow/
- https://qulineo.pl/dieta-bezglutenowa-i-bezlaktozowa-wyzwania-i-mozliwosci-dla-restauracji/
- https://celiakia.pl/kategoria/celiakia/
- https://celiakia.pl/wp-content/uploads/2009/11/poradnik_internet.pdf
- https://bezgluten.pl/blog/zasilek-pielegnacyjny-a-celiakia-wszystko-co-warto-wiedziec
Lady Fit to ja! Nazywam się Marianna. Przygodę z ćwiczeniami rozpoczęłam w 2016 i trenuje aktywnie do dziś! Jestem także fanką KETO! 😀