dieta na zdrowe nerki

Przewlekła niewydolność nerek to stopniowe uszkadzanie tego organu. Powoduje to problemy z usuwaniem toksyn. Prawidłowa dieta ważnie wpływa na zmniejszenie objawów, takich jak nudności i wymioty. Pomaga też uniknąć niedożywienia związanego z tą chorobą. Dieta może opóźnić konieczność leczenia nerkozastępczego.

Dieta dla zdrowych nerek to nie tylko to, co jemy. Powinna odpowiadać na potrzeby pacjenta, zależnie od zaawansowania choroby. Na samym początku, skuteczne leczenie dietą we współpracy z lekarzem, może być bardzo skuteczne. Rozpoczęcie zdrowych nawyków żywieniowych to pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu i jakości życia.

Kluczowe wnioski

 • Odpowiednia dieta może spowolnić postęp przewlekłej niewydolności nerek1.
 • Niedożywienie dotyczy co piątego pacjenta z przewlekłą chorobą nerek1.
 • Wczesna diagnoza i modyfikacja diety mogą poprawić jakość życia pacjentów2.
 • Dietetyczne wsparcie leczenia farmakologicznego jest kluczowe na różnych etapach choroby
 • Regularne i dobrze zbilansowane posiłki pomagają w utrzymaniu zdrowia nerek.

Wprowadzenie do znaczenia diety w chorobach nerek

Dieta ma ogromne znaczenie w leczeniu nerek. Dobry jadłospis pomaga utrzymać zdrowie nerek. To bardzo ważne dla osób z niewydolnością nerek.

dieta a zdrowie nerek

Jak dieta wpływa na funkcjonowanie nerek?

Zdrowa dieta wpływa pozytywnie na nerki. W Polsce wiele osób cierpi na choroby nerek3. Sama dieta może pomóc, a to ograniczając pewne składniki jak potas czy fosfor2.

Jedząc niskobiałkowe mięso i dużo warzyw, wspieramy nasze nerki. Tym samym pomagamy im radzić sobie z toksynami2.

Dlaczego dieta jest ważna w chorobach nerek?

Dieta bardzo dużo znaczy dla nerek. Jej kaloryczność nie powinna przekraczać 2000 kcal na dobę. Ważne jest również, by jeść często, od 4 do 5 posiłków dziennie3.

Ograniczanie białka, sodu i innych szkodliwych rzeczy jest ważne. To pomaga utrzymać równowagę w organizmie nawet przy niewydolności nerek2. W przypadku poważnej niewydolności, może być konieczna suplementacja specjalną odżywką2.

Dieta ma kluczowy wpływ na nerki. Zbyt mało lub zbyt dużo białka jest złe. Ważne jest dostosowanie diety do stanu zdrowia2.

Dzięki odpowiedniej diecie, wiele osób poprawia swoje zdrowie. O tym świadczą historie sukcesu związane z dietą Ladyfit.

Dieta na zdrowe nerki

Dieta na zdrowe nerki to klucz dla chorych na te choroby. Niewydolność nerek to częsta choroba dotykająca wiele osób3. Ważne jest, aby wiedzieć, jak układać posiłki, by były zdrowe.

Podstawowe zasady

Ważne są pewne reguły, gdy stosujemy dietę na nerki. Ograniczamy białko, bo zbyt duża ilość może szkodzić nerkom2. Mówi się, że osoba ważąca 68 kg powinna jeść codziennie 40-54 gramów białka4. Poza tym, powinno się unikać soli, fosforu i potasu2. Dla tych z niewydolnymi nerkami, ktoś powinien przemyśleć, co na talerzu, z uwagi na te składniki2. Warto jeść często, najlepiej 4-5 razy dziennie. Każde danie nie powinno przekraczać 2000 kcal3.

dieta na zdrowe funkcjonowanie nerek

Korzyści dla zdrowia nerek

Zachowanie diety nerkowej to zdrowe nerki. Pomaga to kontrolować objawy i unikać niedożywienia3. Surowe ogórki, marchewka, chude mięso, oliwka, i niektóre zioła to dobre wybory3. Może to także pomóc wygnać toksyny z organizmu i zmniejszyć problemy zdrowotne.

Ograniczenie białka w diecie

Ograniczenie białka w diecie jest ważne dla osób z niewydolnością nerek. Pomaga to poprawić ich funkcje. Ogranicza to też dalsze uszkodzenia. WHO mówi, że minimalne zapotrzebowanie to 0,8 g na kg masy ciała5.

Osoby z przewlekłą chorobą nerek często spożywają albo za dużo, albo za mało białka. Limitacja białka pomaga kontrolować poziom pewnych substancji. To kluczowe w zaawansowanych stadiach choroby6.

W przewlekłej niewydolności nerek ważne jest, aby kontrolować spożycie białka, ponieważ jego nadmiar może być toksyczny dla organizmu6.

ograniczenie białka

Dieta niskobiałkowa może opóźnić rozwój choroby. Ważne jest, aby była ona dostosowana do potrzeb pacjenta. Lekarz powinien nadzorować i ustalać poziom białka w diecie5.

Ograniczenie białka wpływa korzystnie na kontrolę zdrowia pacjentów z niewydolnością nerek. Pomaga im poprawić jakość życia. Redukuje także ryzyko powikłań związanych z chorobą6.

Kontrola spożycia sodu

Kontrola sodu jest ważna dla ludzi z problemami nerkowymi. Pomaga uniknąć obrzęków i nadmiernego pragnienia7. Zaleca się, aby w diecie dziennej nie przekraczać 2300 mg sodu. To nie więcej niż jedna łyżeczka soli. Dzięki temu wzrostowi ciśnienia krwi i obciążeniu serca można zapobiec8.

Produkty bogate w sód do unikania

Aby mniej jeść soli, wystrzegajmy się żywności przetworzonej. Do takich produktów zaliczyć można marynaty czy wędliny. Unikajmy także sera żółtego i gotowych dań8.

Pamiętajmy o unikaniu sosów i mieszanin przypraw oraz konserw. Te produkty często są pełne soli. Zwracajmy więc uwagę na to, co jemy8.

Alternatywy dla produktów wysokosodowych

Mając na uwadze ochronę nerek, warto zastąpić niezdrowe produkty zdrowszymi. Obejść się bez wędlin, wybierając świeży drób. Sery żółte zamenmy na twaróg. Konserwy zastąpmy świeżymi warzywami. Zamiast solonych marynatów, wybierajmy domowe pikle bez soli. Zioła to dobra alternatywa dla przypraw i sosów8.

Te proste zmiany pomagają w zmniejszeniu soli w diecie. To dobrze działa na nasze nerki. Zmniejszenie spożycia soli może nawet pomóc w walce z nadciśnieniem. Na uwagę zasługują produkty naturalne i świeże. Wybierajmy te proste, bez dodatków chemicznych8.

Ograniczenie spożycia fosforu

Dieta z małym fosforem pomaga pacjentom z niewydolnością nerek. Zapobiega problemom z nadmiarem fosforu, jak odwapnienie kości czy osteoporoza9.

Produkty do unikania

Osoby z niewydolnością nerek powinny unikać bogatych w fosfor dan. To m.in. żółtka jaj, wędliny czy ryby. Napoje z kwasem fosforowym też nie są wskazane7. Sery, orzechy i niektóre ryby również zawierają dużo fosforu. Z tego powodu lekarze zalecają ich unikanie.

Alternatywne źródła wapnia

Zamiast dużo fosforu, ważne są niskofosforowe produkty mleczne. Idealne są mleko i inne produkty z obniżoną zawartością fosforu. Pomagają one w utrzymaniu równowagi wapnia a nie obciążają nerek.

Zarządzanie poziomem potasu

Nierównowaga potasu w ciele może spowodować różne problemy. Te problemy to między innymi skurcze mięśni, spowolniona reakcja na bodźce oraz zaparcia10. Aby uniknąć wysokiego poziomu potasu, trzeba uważać, ile go spożywamy codziennie. Gdy poziom potasu w naszej krwi przekroczy 5,5 mmol/L, mówimy o hiperkaliemii11. Normy potasu w krwi podzielone są na trzy kategorie: bezpieczną (3,5–5,0 mmol/L), ostrzegawczą (5,1–6,0 mmol/L) i niebezpieczną (6,0 mmol/L i więcej)10.

Jeśli się ograniczamy w jedzeniu produktów bogatych w potas, powinniśmy spożywać maksymalnie 3000 mg dziennie. Zdrowy dorosły potrzebuje w sumie 4700 mg potasu co dzień11. Osoby, które ograniczają potas, powinny śledzić swoją dietę. Powinny mieć na uwadze, jak wiele potasu zawierają różne produkty, na przykład morele, banany i pomidory11. Jeśli ktoś ma problemy z nerwami, ilość spożywanego potasu dziennie nie powinna przekraczać 2000 mg. Taka dieta wymaga konsultacji z lekarzem10.

Dietetycy proponują, aby produkty ubogie w potas mieć na uwadze. Typowe produkty z potasem w ilościach poniżej 200 mg to na przykład jabłka i kapusta10. Zamiast emocjonować się pozbawionymi potasu produktami, warto skupić się na tych, które są dobre dla diety ubogiej w potas. Należą do nich borówki czy ryż, które są dosyć niskopotasowe11. Dla osób z ograniczeniami w spożywaniu potasu dobre będą również produkty zbożowe. To m.in. ryż, makaron i chleb z białej mąki11.

Lekarz powinien sprawdzać nasz poziom potasu we krwi, abyśmy mogli kontrolować jego spożycie. Jest to kluczowe, zwłaszcza dla tych z problemami z nerkami. Bezpieczna dieta pomoże uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak zaburzenia rytmu serca10.

Produkt Zawartość potasu (mg/100 g)
Banany 358
Pomidory 237
Jabłka 107
Ryż 35

Rola nawodnienia

Dostateczne nawodnienie to podstawa leczenia chorób nerek. Pomaga w usuwaniu toksyn. Również utrzymuje równowagę elektrolitów.

Znaczenie odpowiedniego nawodnienia

Poprawne spożywanie płynów jest kluczowe, przeciwdziała odwodnieniu. Owa praktyka zapobiega problemom zdrowotnym, jak obrzęki czy wysokie ciśnienie.

W przypadku chorób nerek, nawodnienie jest wyjątkowo istotne. Ułatwia rozrzedzenie moczu i przeciwdziała powstawaniu kamieni12. Zaleca się picie 2 litrów wody na dobę1312. To dobry standard dla dorosłych13.

Jak monitorować spożycie płynów

Osoby z niewydolnością nerek powinny śledzić ilość wypijanych płynów2. Ważne jest prowadzenie dziennika, gdzie notuje się każdy napój. Takie działanie ułatwia kontrolę i pozwala unikać gazowanych i słodkich napojów, tak obciążających nerki12.

Dostosowywanie się do zaleceń lekarza jest istotne, by uniknąć problemów z płynami2. Spożycie płynów z niewydolnymi nerkami musi być bardzo starannie zbalansowane2. Regularne testy, jak analiza moczu, pomagają monitorować stan nawodnienia oraz wykrywać problemy nerkowe wcześnie12.

Znaczenie diety antyoksydacyjnej

Przeciwutleniacze pełnią ważną rolę w utrzymaniu zdrowych nerek. Chronią nasze ciało przed wolnymi rodnikami. Te nieszkodliwe z pozoru substancje pochodzą z organizmu. Ale mogą też przyjść z zewnątrz, jak przez zanieczyszczenia czy dym tytoniowy14. Dieta, bogata w antyoksydanty, pomaga w leczeniu chorób nerek zapobiegając sercowi udarom czy chorobom jak Alzheimer14.

Warzywa i owoce to skarbnica witamin A, C i E. Stosowane regularnie, mogą pomóc w leczeniu nowotworów i chorób serca14. Na przykład, marchew i pomidory zawierają dużo beta-karotenu. Po spożyciu zmieniają się one w witaminę A, zapewniając ochronę przed wolnymi rodnikami14.

Witamina C, znanego z owoców cytrusowych, papryki i truskawek, chroni nasze DNA14. To samo robi witamina E, znajdująca się w jajach czy orzechach. Te antyoksydanty pomogą ograniczyć uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki14.

Procesy spalania tłuszczów mogą też produkować szkodliwe substancje. Chodzi o lipidowe nadtlenki, szkodliwe dla zdrowia15. Dlatego warto jeść produkty obfitujące w kwasy tłuszczowe omega-6. Znajdziesz je np. w olejach kukurydzianym czy słonecznikowym15.

Przepisy dla nerek

Dla osób z chorobami nerek, ważna jest odpowiednia dieta. Pomaga to w utrzymaniu zdrowia i zmniejsza ryzyko powikłań2. Oto propozycje posiłków, które są smaczne i zdrowe. Ograniczają one białko, fosfor, potas i sod16.

Przykładowy jadłospis

Jadłospis dla chorych na nerki musi być przemyślany pod kątem białka, fosforu, potasu i sodu2. Oto jeden z przykładów menu, które spełnia te wymagania:

Posiłek Propozycje
Śniadanie Kasza manna z dżemem owocowym
Drugie śniadanie Koktajl z kefiru, jabłka i miodu
Obiad Kuskus z pulpetami drobiowymi w sosie koperkowym
Podwieczorek Omlet z białek
Kolacja Pieczywo niskobiałkowe z warzywami i sokiem owocowym

Zdrowe przepisy do wypróbowania

Chcemy uprościć przygotowywanie posiłków dla chorych na nerki. Oto kilka przepisów, które sprawdzą się przy tych dietach:

 • Koktajl z kefiru, jabłka i miodu: Jest to zdrowa przekąska zawierająca dużo witamin. Ma niską zawartość potasu co jest ważne dla osób z chorobami nerek16.
 • Kuskus z pulpetami drobiowymi w sosie koperkowym: Kuskus z drobiem jest dobrym pomysłem na obiad. Niski poziom fosforu i sos koperkowy czynią to danie lekkim i smacznym2.
 • Makaron z twarogiem i bananem: To danie bogate w składniki odżywcze i bez zbędnego białka. Makaron i twaróg są idealnymi składnikami diety dla nerek16.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Ciepło o nerkach zadbasz, jak zjesz prosto. Znaczenie ma to, co na talerz dajesz. Nie tylko nerkom pomaga zdrowa dieta, lecz i życiu jako całości świetlająca się wesołość przez to odnajdziesz.

Codzienne rutyny

Regularne jedzenie i jakość to podstawa w zdrowiu. Dawkuj od czterech do pięciu posiłków dziennie3. Odpowiednie kalorie, czyli do 2000 na dzień, warto trzymać w ryzach. Konieczne jest też doglądanie diety pod kątem białka, sodu i fosforu3. Lepiej omijać produkty przetworzone. Nie łatwo utrzymać balans składników odżywczych, ale z czasem się nauczysz. Dużo warzyw i owoców jest jak lek dla nerek. Ogórki, marchew, ziemniaki oraz jagody i jabłka powinno być twoją codziennością3.

Długoterminowe strategie zdrowia nerek

Nie o jednym dniu zdrowe nerki mają decydując. Na całe życie dbać trzeba o nie. Choćby przez ruch, nawet pół godziny każdego dnia17. Używki jak papierosy i alkohol? Lepiej bez. Dużo zdrowotnych badań rób, wiedzieć co w ciele się dzieje17. Jedz zdrowo, czyli warzywa, owoce, pieczywo z pełnego ziarna i chude mięso. Znajdą to coś w swoim sercu nerki17. Dieta różnorodna, niełatwo o to ale warto, by unikać za dużo białka, sodu i fosforu. I pamiętajmy, to co dla nerek robimy, na zdrowie całego ciała wpływa

Suplementy diety dla nerek

Suplementy diety mogą pomóc nerkom, zwłaszcza jeśli mamy problemy z żywieniem. Pojawiają się w różnych postaciach, jak kapsułki czy płyny18. Zawierają naturalne składniki, np. wyciągi roślinne, które są zdrowe dla nerek18.

Te substancje mają działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i zmniejszają zapalenie18. Dzięki temu pomagają utrzymać zdrowe nerki.

Kiedy powinny być stosowane?

Dla osób z niewydolnością nerek, suplementy mogą być ważne. Niekiedy trudno jest utrzymać dobre poziomy witamin i minerałów. Na przykład, witamina B6 jest ważna dla nerek19. Brak jej może zwiększyć ryzyko kamieni nerkowych.

Cynk jest potrzebny, by regulować pH moczu19. Jest ważny dla zdrowia nerek.

Bezpieczne suplementy

Aby bezpiecznie stosować suplementy, trzeba porozmawiać z lekarzem. Ten doradzi, które i jak dawkować. Fitoterapia, czyli leczenie ziołami, może być pomocna18.

Żurawina to super produkt, który chroni przed zakażeniami układu moczowego w większości przypadków1819. Pokrzywa pomaga organizmowi pozbyć się toksyn przez zwiększenie ilości moczu19.

Firmy, jak Ajeden czy AronPharma, mają w ofercie suplementy dla nerek. Zawierają substancje antybakteryjne i inne, które wspierają zdrowie20. Produkty te również poprawiają energię i pomagają się zrelaksować20.

Dieta a leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia to część leczenia nerek, gdzie diety wpływają na działanie leków. Ważne jest, aby zmienić ilość białka na 40-50g dziennie. 3/4 tej ilości powinno być białkiem zwierzęcym21.

Niewydolne nerki mogą zwiększać poziom mocznika i kreatyniny. To może skażać skuteczność leczenia1. W ciężkich przypadkach ogranicza się białko do 0,6–0,8 g/kg/d na dobę1. Należy także ograniczyć sól, by nie zwiększać poziomu sodu w organizmie1.

Monitorujemy także ilość płynów podczas leczenia farmakologicznego. Dobrze jest pić słabą herbatę, kawę zbożową i owocowe soki o niskiej zawartości mleka i alkoholu21. Jedzemy regularnie, co 3 godziny, co pomaga kontrolować poziom glukozy i poprawia działanie leków21.

Leki mogą wymagać dostosowania żywienia. Dzięki temu terapia może być skuteczniejsza. Kontrola potasu jest ważna w leczeniu zaawansowanej niewydolności, by uniknąć problemów z sercem podczas leczenia1.

Podsumowując, dieta koreluje z leczeniem lekami. Indywidualne zmiany w diecie mogą być potrzebne. Ważne jest porozumienie z lekarzem i dietetykiem. Zdrowa dieta wspiera leczenie i poprawia jakość życia.

Oczyszczanie organizmu a zdrowie nerek

Dieta ma ogromne znaczenie dla nerek. W Polsce wielu ludzi ma problemy z nerkami. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o te organy przez jedzenie3. Nerki są jak filtry, które przepuszczają około 180 litrów krwi dziennie. Usuwają z niej szkodliwe substancje.22

Metody naturalnego oczyszczania

Możemy pomóc nerkom naturalnie. Spożywanie pokarmów, które działają moczopędnie, jest ważne. Warzywa takie jak seler i koper zwiększają ilość moczu. To pomaga w oczyszczaniu22. Gdy nerki źle pracują, możemy mieć problemy z oddawaniem moczu. Dlatego takie warzywa są dobre do diety23.

Dobrze jest jeść też owoce, które działają moczopędnie, np. arbuz. One także wspierają oczyszczanie ciała22. Ważne są też regularne badania kontrolne nerek, bo niektóre choroby nie dają objawów23. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem o sposobach oczyszczania organizmu. Nie wolno nam szkodzić sobie, ingerując w równowagę elektrolitową.

Detoksykacja poprzez dietę

Detoksykacja przez zdrową dietę jest ważna dla nerek. Trzeba unikać żywności bogatej w fosfor i potas, jak sery żółte. Wóda mineralna czy herbata zbożowa pomagają oczyścić organizm3.

Codziennie pij 2-3 litry płynów, aby nerkom było łatwiej pracować i żebyś czuł się lepiej23. Picie wody usuwa też sole i zapobiega problemom z drogami moczowymi23.

Wniosek

Dieta gra kluczową rolę w opiece nad chorymi nerkami. Poprawia zdrowie i może zapobiegać powikłaniom. Ważne jest, by wybierać produkty niskie w białko, sod, fosfor i potas.

Osobom z niewydolnością nerek zaleca się dietę niskosodową. To pomaga im uniknąć nadciśnienia i obrzęków21. Ważne jest także, by pić odpowiednią ilość wody. To odciąża nerki24.

Diety opracowane przez ekspertów, na przykład te z Ladyfit, poprawiają jakość życia. Zbilansowany posiłek oparty na warzywach i owocach jest kluczowy2125.

Stosowanie się do zaleceń dietetyka może opóźnić potrzebę dializ. To korzystne dla zdrowia i samopoczucia pacjentów25. Pacjenci powinni wiedzieć, jak ważna jest dieta dla nerek. I żyć zgodnie z zaleceniami, by długo cieszyć się zdrowiem24.

FAQ

Jak dieta wpływa na funkcjonowanie nerek?

Dieta bardzo pomaga nerkom w pracy. Dobrze dobrane posiłki zmniejszają choroby nerek i ryzyko niedożywienia. Pomagają też uniknąć toksyn.

Dlaczego dieta jest ważna w chorobach nerek?

Dieta jest kluczem w leczeniu chorób nerek. Może łagodzić objawy, zapobiec niedożywieniu i spowalniać chorobę. Ograniczanie pewnych składników jak białko, sod, fosfor i potas poprawia pracę nerek.

Jakie są podstawowe zasady diety na zdrowe nerki?

Ogranicz białko i kontroluj spożycie sodu, fosforu i potasu. Pij dużo wody i jedz produkty z przeciwutleniaczami. Unikaj przetworzonych pokarmów.

Jakie są korzyści dla zdrowia nerek z odpowiedniej diety?

Dobra dieta zmniejsza ryzyko niedożywienia i obciążenia nerek. Poprawia kontrolę chorób nerek i oczyszcza organizm. Może też opóźnić potrzebę dializy.

Dlaczego warto ograniczać białko w diecie przy niewydolności nerek?

Ograniczenie białka pomocne, bo nadmiar może szkodzić nerkom. Mniej białka, mniej toksyn. To pomóc nerkom i opóźnić postęp choroby.

Jak kontrolować spożycie sodu w diecie?

Unikaj solonych produktów, jak konserwy. Lepiej wybieraj świeże jedzenie. To pomaga kontrolować obrzęki i ciśnienie.

Jakie produkty unikać ze względu na zawartość fosforu?

Unikaj serów, orzechów czy ryb. Niebezpieczne dla niewydolności nerek. Wybieraj mleko niskofosforowe, by chronić się przed powikłaniami.

Jak kontrolować spożycie potasu w diecie?

Ogranicz produkty bogate w potas, jak podroby czy niektóre owoce. To ważne, by uniknąć problemów sercowych. Szczególnie ważne w zaawansowanej niewydolności nerek.

Jakie jest znaczenie nawodnienia w chorobach nerek?

Nawodnienie kluczowe. Za mało lub za dużo płynów, a mogą być problemy. Pamiętaj o ilości, którą polecił lekarz.

Na czym polega dieta antyoksydacyjna?

Dieta antyoksydacyjna to dużo warzyw i owoców. Pomagają, bo mają przeciwutleniacze. To ochrona dla nerek w chorobach.

Jakie są przykładowe przepisy dla nerek?

Jak np. kasza manną z dżemem. O czy kefir z jabłkami. Lub kuskus z drobiowymi pulpetami. Przepisy dla osób z problemami nerkowymi. Pomagają kontrolować niebezpieczne dla nerek składniki.

Jakie zdrowe nawyki żywieniowe należy przestrzegać?

Zbilansowane posiłki kluczem. Prawidłowo dobrane porcje. Odrzuć przetworzone jedzenie. Zioła na przyprawy. Urozmaicenie i soli, fosforu czy białka.

Kiedy stosować suplementy diety dla nerek?

Suplementy dla nerek przydatne przy niedoborach. Ale tylko zgodnie z lekarzem. Czasem potrzeba specjalistycznych preparatów.

Jak dieta współgra z leczeniem farmakologicznym?

Dieta ważna w leczeniu, wspomaga. Leki niekiedy zmieniają, co jemy. Trzeba dostosowywać dietę z lekarzem i dietetykiem.

Jakie są naturalne metody oczyszczania organizmu wspierające zdrowie nerek?

Na zdrowie nerek wpływa dieta diuretyczna i błonnik. Pij odpowiednio dużo wody. Supervision lekarza to klucz.

Linki do źródeł

 1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/163300,dieta-w-przewleklej-niewydolnosci-nerek
 2. https://www.doz.pl/czytelnia/a16561-Dieta_w_niewydolnosci_nerek__zasady_suplementacja_produkty_przepisy_jadlospis
 3. https://chlonne24.pl/blog-section/dieta-nerkowa-co-jesc-a-czego-unikac
 4. https://otworzsercenanerki.pl/jak-jesc-aby-zachowac-zdrowe-nerki/
 5. https://sante.pl/jedz-zdrowo/bialko-a-nerki/
 6. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/163300,dieta-w-przewlek…
 7. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/163300,dieta-w-przewlekłej-niewydolnosci-nerek
 8. https://www.adamed.expert/pacjent/diety/dieta-w-przewleklej-chorobie-nerek
 9. https://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleModelBlockFilesElement/filePath/1112/Dieta w przewlekłej chorobie nerek – W II.pdf
 10. https://katelin.pl/potas-a-dieta/
 11. https://polki.pl/dieta-i-fitness/zdrowe-odzywianie,wysoki-potas-co-jesc-zasady-i-jadlospis-diety-ubogopotasowej,10442480,artykul.html
 12. https://czy-pies-moze.pl/profilaktyka-chorob-nerek-dieta-nawodnienie-i-regularne-badania-jako-klucz-do-zdrowych-nerek/
 13. https://diag.pl/pacjent/artykuly/dieta-a-nerki-czy-dieta-ma-znaczenie/
 14. https://medpak.com.pl/blog/poradniki/czym-jest-antyoksydacja-wlasciwosci-antyoksydacyjne-witamin
 15. https://klinika-diety.pl/wolne-rodniki/
 16. https://www.medme.pl/artykuly/jadlospis-dla-osoby-chorej-na-nerki,35548.html
 17. https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-wydalniczego,jak-poprawic-prace-nerek–7-prostych-nawykow-do-wprowadzenia-od-dzis,artykul,69196581.html
 18. https://www.izielnik.pl/blog/suplementy-na-nerki-i-drogi-moczowe
 19. https://www.izielnik.pl/naturalne-suplementy-na-nerki
 20. https://naszenaturalne.pl/kategoria-produktu/zdrowie-i-relaks/suplementy-diety-zdrowie-i-relaks/nerki-i-uklad-moczowy/
 21. https://www.szpitalslaski.pl/strona-470-zywienie_w_przewleklej_niewydolnosci.html
 22. https://wylecz.to/diety/oczyszczanie-nerek-jak-oczyscic-nerki-ziolami-i-dieta/
 23. https://www.zyciezdializa.pl/jak-dbac-o-nerki-zeby-byly-zdrowe
 24. https://www.szpitalslaski.pl/strona-467-zywienie_w_diecie_nerkowo_cukrzycowej.html
 25. https://pulsmedycyny.pl/chorzy-na-nerki-musza-uwazac-na-diete-1112862

Podobne wpisy