kwas foliowy w ciąży

Witaminy i suplementy diety są bardzo ważne dla zdrowia kobiety w ciąży i jej dziecka. Są nieodzowne w zapewnieniu prawidłowego rozwoju małego organizmu. Kwas foliowy, nazywany także witaminą B9, jest kluczowym składnikiem do właściwego rozwijania się układu nerwowego płodu. Niedobór tego składnika może prowadzić do poważnych wad rozwojowych u dziecka.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kobietom w ciąży suplementację kwasem foliowym. Ma to na celu zapobieganie wadom twarzoczaszki. Zalecana dzienna dawka kwasu foliowego to 400 µg1.

Suplementacja kwasem foliowym ma wiele korzyści. Poza wpływem na układ nerwowy dziecka, pomaga także zapobiegać innym problemom. Na przykład, może zmniejszyć ryzyko niedokrwistości u mamy.

Badania wykazały, że regularne przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą zmniejsza ryzyko wad u noworodka o połowę aż o 70%2. Warto dodać, że tylko 20–30% kobiet stosuje taką suplementację przed zajściem w ciążę2. Dlatego dodanie folianu do diety jeszcze przed ciążą jest kluczowe.

Kluczowe wnioski

  • Suplementacja kwasem foliowym jest niezastąpiona w ciąży dla zdrowia dziecka.
  • Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie 400 µg dziennie1.
  • Suplementacja przed zajściem w ciążę skutecznie ogranicza problemy zdrowotne u dziecka2.
  • Kwas foliowy niezbędny jest dla prawidłowego rozwoju płodu i zabezpieczania jego zdrowia.
  • Przyjmowanie folianu przed ciążą i w jej początkowym etapie jest bardzo ważne2.

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to inaczej witamina B9, w syntetycznej formie. Jest on bardzo ważny, szczególnie dla kobiet w ciąży. Działa przez wspieranie podziału komórek i DNA.

Znajduje się on także w żywności jako foliany. Są one kluczowe dla naszego ciała i jego funkcji.

rola kwasu foliowego w ciąży

Definicja i właściwości kwasu foliowego

Ważną rolę kwasu foliowego odgrywa w rozwoju mózgu u płodu. To zwłaszcza istotne we wczesnym etapie ciąży3. Przyszłe mamy powinny je suplementować minimum 6 miesięcy przed zajściem w ciążę3.

W czasie ciąży, codziennie zaleca się spożywanie 0,4 mg folianów3.

Naturalne formy kwasu foliowego – foliany

Foliany występują w żywności, jak na przykład zielone warzywa. Owoce i strączki też są ich dobrym źródłem. Regularne ich spożywanie pomaga utrzymać odpowiedni poziom B9 w ciele.

Rola witaminy B9 w organizmie

Witamina B9 jest ważna dla wszystkich, nie tylko dla ciężarnych. U mężczyzn poprawia jakość nasienia3. Jej suplementacja obniża ryzyko wad u noworodków o 70%3.

Długie jej stosowanie zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy i innych chorób3. Obniża też poziom niebezpiecznej homocysteiny, pomagając w prewencji zawałów i wylewów

.

Dlaczego kwas foliowy jest ważny w ciąży?

Kwas foliowy jest kluczowy dla rozwoju cewy nerwowej płodu. Jest potrzebny wczesnym etapie ciąży, kiedy cewa nerwowa się formuje. Niedobór tej witaminy może spowodować poważne wady, takie jak rozszczep kręgosłupa4.

Suplementacja kwasem foliowym zalecana jest już przed poczęciem, przynajmniej na 4-6 tygodniów. Powinno się to kontynuować przez pierwsze trzy miesiące ciąży. To znacząco zmniejsza ryzyko wad rozwojowych o 70%3.

Dla niektórych kobiet dawka kwasu foliowego powinna być większa. Na przykład, dla osób z megaloblastyczością lub hiperhomocysteinemią może być ona nawet 4 mg dziennie3.

Znaczenie dla rozwoju cewy nerwowej płodu

Kwas foliowy jest niezastąpiony dla rozwoju dziecka. W Polsce problem z wadami cewy nerwowej miażdży serca tysiące rodzin rocznie3.

Dla zdrowia mózgu i rdzenia dziecka suplementacja jest kluczowa. Zaczynamy ją najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę. Potem kontynuujemy aż do porodu4.

znaczenie kwasu foliowego dla rozwoju płodu

Wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Kwas foliowy ma duży wpływ na serce i naczynia płodu. Odpowiednia ilość B9 to zdrowe naczynia i czerwone krwinki. To znaczy mniej problemów sercowych, co jest ważne dla mamy i dziecka5.

Etap ciąży Zalecana dawka kwasu foliowego Korzyści
Planowanie ciąży 0,4 mg na dobę Przygotowanie organizmu, zmniejszenie ryzyka wad rozwojowych
Pierwszy trymestr 0,4 mg na dobę Rozwój cewy nerwowej, zmniejszenie ryzyka wad cewy nerwowej
Drugi i trzeci trymestr 1 mg na dobę Wsparcie układu sercowo-naczyniowego, prawidłowe funkcjonowanie czerwonych krwinek
Kobiety z megaloblastycznością/hiperhomocysteinemią 4 mg na dobę Zapobieganie powikłaniom zdrowotnym

O kwas foliowy trzeba zadbać, by dziecko się zdrowo rozwijało. Jest to także istotne dla zdrowia matki.

Kwas foliowy – od kiedy zacząć suplementację?

Suplementacja kwasem foliowym jest ważna w ciąży i dla płodu. Do utrzymania zdrowego poziomu, zalecane jest rozpoczęcie przed ciążą.

Przygotowanie do ciąży

Suplementację kwasem foliowym powinno się zacząć 4 tygodnie przed ciążą. To pomaga w zapobieganiu wadom w rozwoju nerwów płodu1. Zalecana dawka to 400 µg na dzień. Jednak, kobiety z mutacją cof się wymagać wyższych dawek.

Przygotowania powinny trwać około 3 miesiące przed planowaną ciążą6.

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży ważne jest, aby kontynuować suplementację. Kwas foliowy wspiera wtedy rozwój układu nerwowego dziecka1. Dla ciężarnych zalecane są foliany w dawce 800 µg dziennie. Kobiety z BMI powyżej 30 mogą potrzebować więcej folianów, jak i te, które spodziewają się bliźniąt1.

Ciąża zaawansowana i okres karmienia piersią

W dalszych etapach ciąży oraz podczas karmienia piersią kontynuacja suplementacji kwasem foliowym jest kluczowa. Witamina D3 powinna być suplementowana w dawkach od 1500 do 2000 IU dziennie6.

Nie zapomnij o sprawdzeniu poziomu hormonów tarczycy przed staraniami o dziecko. Kontynuację suplementacji kwasem foliowym do końca karmienia piersią zalecają eksperci.

suplementacja kwasem foliowym

Prawidłowe dawkowanie kwasu foliowego w ciąży

W ciąży trzeba codziennie brać 400 µg kwasu foliowego1. Ta ilość jest ważna, by dziecko rozwijało się dobrze. Mam do dłuższych lat zdrowie wasze i dziecka zależy od tego.

Standardowe dawki dla przyszłych mam

Większości ciężarnych 400 µg na dobę wystarczy1. Te dawki są najlepsze dla kobiet, które mają mieć dziecko. Pomagają w rozwoju nerwu u płodu, a to ważne między 2. i 4. tygodniem1.

W Polsce specjalna terapia zmniejsza ryzyko wad na nerwie o 41-79%7.

Dawkowanie w przypadku specyficznych potrzeb

Czasem trzeba więcej kwasu foliowego. Na przykład, po urodzeniu dziecka z wadą nerwu, kobiety powinny brać 4 mg każdego dnia. Zacznijcie miesiąc przed planowaniem dziecka i trzy pierwsze miesiące ciąży7.

W ciąży bliźniaczej lub z nadwagą, może być potrzeba więcej niż 400 µg1. Lekarz powinien doradzić, ile konkretnie jest potrzebne.

Za 50% ciąż w Polsce jest nieplanowanych, dlatego zdrowe nawyki są ważne dla wszystkich kobiet. Codzienne stosowanie kwasu foliowego zapobiega wadom nerwu, nawet jeśli dziecka dopiero planujecie7.

Jak wybrać odpowiedni suplement z kwasem foliowym?

Wybór dobrego suplementu z kwasem foliowym jest ważny dla ciąży i zdrowia dziecka. Przyszłe mamy powinny brać pod uwagę różne rodzaje witaminy B9 i ważne kryteria.

Rodzaje suplementów z witaminą B9

Są różne suplementy z witaminą B9. Wyróżniamy kwas foliowy, zalecany dla kobiet przed oraz w ciąży. Druga forma, 5-MTHF, jest aktywniejsza i lepiej przyswajalna, co jest korzystne dla kobiet z pewnymi genetycznymi uwarunkowaniami.

Kryteria wyboru – co warto wziąć pod uwagę?

Przy wyborze suplementu z kwasem foliowym, kieruj się kilkoma ważnymi kryteriami. Zwróć uwagę na skład, formę podania i dawkowanie.

  • Skład suplementu: Ważne, aby preparat oprócz kwasu foliowego zawierał inne istotne substancje. Należą do nich np. witamina D, jod, DHA i żelazo8. Pamiętaj o dostosowaniu dawki do swoich potrzeb, szczególnie kobiet z mutacją MTHFR1.
  • Forma podania: Wybieraj suplementy zgodnie z własnymi preferencjami. Mogą to być tabletki, kapsułki, płyny lub proszki.
  • Dawkowanie: Idealnie by było, gdyby dawkę suplementu trzeba było przyjmować raz na dobę. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko niedostępności dawki8.

Przed zakupem konkretnego suplementu, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista dobierze preparat na podstawie naszych potrzeb i zdrowotnych zaleceń.

Naturalne źródła kwasu foliowego w diecie

Dobrym źródłem kwasu foliowego są warzywa i owoce. Na przykład, brokuły, brukselka, jarmuż, i szpinak9. Fajnie byłoby jeść nasiona roślin strączkowych i pełne ziarna9.

Kiwi, maliny, i pomarańcze też mają dużo folianów9. Z produktów zwierzęcych, podroby i sery pleśniowe wnoszą foliany9. Nie zapominaj także o żółtkach jajek9.

Kiedy żywność jest przetwarzana, traci się część folianów. Nawet do 80% mogą zniknąć. Utrata ta wynika z procesu przy dużym cieple i oddziaływaniem światła oraz metali9.

Poniżej mamy listę ile folianów jest w różnych jedzeniach na 100 g:

Produkt spożywczy Zawartość folianów (µg/100g)
Wątroba wołowa 330
Otręby pszenne 260
Szpinak 193
Brokuły 119
Korzeń pietruszki 180
Brukselka 130

Na zakonczenie, Pamiętaj o tych rodzajach jedzenia. Dzięki nim cała Twoja rodzina będzie zdrowa i pełna energii.

Skutki niedoboru kwasu foliowego w ciąży

Niedobór kwasu foliowego w ciąży jest poważnym problemem. Szczególnie dotkliwe mogą być skutki dla dziecka i mamy. Kwas foliowy jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego7.

Istnieje wiele powodów braku kwasu foliowego, np. etapy ciąży, karmienie piersią i niektóre choroby. Badania pokazują, że jeśli kobieta przyjmuje kwas foliowy przed zajściem w ciążę i we wczesnym etapie, to ryzyko wad u dziecka spada o 72%7.

Wpływ na rozwój płodu

Brak kwasu foliowego podczas ciąży może zwiększyć ryzyko wad u dziecka7. Badania wykazały, że 0,4 mg suplementacji może obniżyć to ryzyko o 41 do 79% w zależności od miejsca7.

Zalecana dawka kwasu foliowego to 0,4 mg dziennie. Należy zacząć ją stosować co najmniej 4 tygodnie przed planowaniem dziecka i kontynuować przez 12 tygodni po zapłodnieniu10.

Konsekwencje zdrowotne dla matki

Brak kwasu foliowego może źle wpływać na zdrowie matki. Podnosi on poziom homocysteiny, co może przyczynić się do miażdżycy7.

Inne problemy, na które może cierpieć mama bez kwasu foliowego, to m.in. problemy z układem trawiennym, bóle głowy i depresja. Dlatego tak ważne jest jego regularne spożywanie10.

Przyczyny niedoboru Skutki dla płodu Skutki dla matki
Niewłaściwa dieta, przewlekłe choroby wątroby, niektóre leki, alkoholizm, ciąża, laktacja, choroby zapalne i nowotworowe7 Wady wrodzone płodu, niedokrwistość megaloblastyczna, wady cewy nerwowej7 Wzrost poziomu homocysteiny, problemy z układem trawiennym, bóle głowy, anemia, depresja, stany zapalne błon śluzowych10

Zespół MTHFR a kwas foliowy

Zespół MTHFR jest wynikiem mutacji genu MTHFR. Ta mutacja silnie wpływa na sposób przetwarzania kwasu foliowego przez organizm. Wielu ludzi ma wariant C665T w swoich genach, od 2% do nawet 20% populacji11. Inny często widziany wariant to A1298C11.

Co to jest zespół MTHFR?

Gen MTHFR ma około 50 różnych mutacji. Na przykład, w Europie występują one u 20 do 30% ludzi12. Mutacje takie jak C665T i A1298C zmniejszają aktywność pewnego enzymu. To powoduje, że organizm gorzej przyswaja kwas foliowy i ma więcej homocysteiny11.

W Polsce około 50% kobiet ma mutację C677T w genie MTHFR. To zmniejsza przyswajalność kwasu foliowego przez ciało13.

Suplementacja kwasem foliowym przy mutacji genu MTHFR

Ok. 40% kobiet z ujemną aktywnością enzymu MTHFR wchłania mniej kwasu foliowego. Niektóre aż o 70% mniej od innych13. Mutacje C677T i A1298C mogą zwiększać ryzyko powikłań w ciąży. To może dotyczyć poronień, wad u płodu, a także porodów przedwcześnie13.

Mutacja MTHFR czasem powoduje, że zarodek źle się zapuszcza albo rozwija12. Dobrze dobrana suplementacja kwasem foliowym zmniejsza ryzyko powikłań ciążowych.

Alternatywne formy kwasu foliowego

Coraz częściej lekarze zalecają używanie innych form kwasu foliowego, zwłaszcza kobietom planującym dziecko. Zamiast tradycyjnego kwasu foliowego, lepiej stosować aktywne formy folianów. Działają one skuteczniej, szczególnie dla osób z problemami metabolicznymi.

5-Metylotetrahydrofolian (5-MTHF)

5-Metylotetrahydrofolian (5-MTHF) jest jedną z tych właśnie form. Jest to forma bezpośrednio przyjmowana przez organizm. Ważne jest to dla tych, które mają trudności z przetwarzaniem tradycyjnego kwasu foliowego. Jest to często problem spotykany w przypadku mutacji genu MTHFR.

Dlaczego warto rozważyć aktywne formy folianów?

5-MTHF posiada kilka zalet. Po pierwsze, jest lepiej wchłaniany, co oznacza, że organizm szybciej z niego korzysta. Po drugie, dla osób z mutacją kwasu MTHFR jest lepszą opcją. Te osoby mają trudności z przetwarzaniem tradycyjnego kwasu foliowego.

Zalecenia polskich lekarzy ginekologów mówią, że suplementacja folianami powinna startować około pół roku przed ciążą14. Ważne jest, aby brać 0.4 mg dziennie zarówno przed, jak i w pierwszych miesiącach ciąży14. Oprócz folianów, kluczowe są właściwe ilości żelaza, witaminy D3, magnezu i jodu14.

Dobrym źródłem kwasu foliowego bez glutenu są m.in. szpinak, soczewica i fasola15. Dla osób na diecie bezglutenowej, alternatywne formy kwasu B9, jak 5-MTHF, są zalecane. Ułatwia to dostarczanie potrzebnych składników odżywczych15.

Aby poprawić szanse na zdrową ciążę, rozważ wprowadzenie aktywnych form folianów do swojej diety14,15.

Interakcje kwasu foliowego z innymi witaminami i minerałami

Kwas foliowy ma ważne interakcje z innymi składnikami. Szczególnie w ciąży są istotne. Witamina B12 i cholina pomagają ciału przyswajać kwas foliowy.

Witamina B12 i jej rola

Witamina B12 jest kluczowa dla wielu procesów w organizmie. Pomaga w syntezie DNA i podziale komórek. Jej niedobór może spowodować anemię. Szczególnie jeśli brakuje kwasu foliowego16.
Badania pokazały, że dobre poziomy B12 i kwasu foliowego zapobiegają chorobom neurologicznym i Alzheimera17. B12 pomaga też w depresji, jeśli bierze się ją z kwasem foliowym17.

Wspływ choliny na wchłanianie folianów

Cholina jest ważna w diecie. Pomaga wchłaniać i przetwarzać kwas foliowy. Dzięki niej organizm lepiej korzysta z folianów, co jest dobre dla mam i dzieci16.
Cholina to też klucz w ciąży. Dba o zdrowie nerwów dziecka i zapobiega wadom cewy nerwowej17.

Niżej są witaminy i minerały, które ważnie współpracują z kwasem foliowym:

Witamina/Minerał Rola w organizmie Zalecenia
Witamina B12 Udział w syntezie DNA, zapobieganie niedokrwistości Wspólna suplementacja z kwasem foliowym
Cholina Poprawa wchłaniania folianów, wsparcie rozwoju układu nerwowego Dbałość o odpowiednie poziomy w diecie
Wapń Udział w budowie kości i zębów Nieznaczące interakcje, ale ważny składnik diety
Żelazo Transport tlenu, zapobieganie anemii Utrzymanie odpowiednich poziomów w czasie ciąży

Ważne jest, by kwas foliowy dobrze współpracował z B12 i choliny. To kluczowe dla zdrowia matki i dziecka. Podczas planowania diety i suplementacji w ciąży trzeba na to zwrócić uwagę.

Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy?

Do diety warto włączyć warzywa liściaste, owoce, strączki i jaja. Są one złóżdami kwasu foliowego.

Warzywa i owoce bogate w foliany

Szpinak i jarmuż to warzywa liściaste pełne folianów18. Konsupcja 1 szklanki szpinaku can dostarczyć 58,2 mikrogramów, czyli 15% dziennego zapotrzebowania19.

Pomarańcze i truskawki to dobre opcje wśród owoców. Jedna duża pomarańcza to 55 mikrogramów kwasu foliowego, co stanowi 14% dziennego zapotrzebowania19. Jednostka truskawek zawiera 65 µg18.

Strączki, jaja i inne źródła

Strączki, na przykład soczewica, są rewelacyjnym źródłem. Wystarczy 1 szklanka ugotowanej, by dostać 358 mikrogramów, co to 90% dziennego zapotrzebowania19. Ciecierzyca dostarcza aż 340 µg na 100g18.

Jaja są też ważne, zwłaszcza żółtko. 152 µg kwasu foliowego na 100g czyni je źródłem tej witaminy18.

W diecie powinny znaleźć się pietruszka i buraki. Dwa ugotowane buraki dają 80 mikrogramów, podczas kiedy taka sama porcja pietruszki – 180/170 mikrogramów18. Wołowa wątróbka to kolejne źródło, a 85g zawiera 212 mikrogramów19.

Produkt Zawartość kwasu foliowego (µg/100g)
Ciecierzyca 34018
Soczewica (ugotowana) 35819
Szpinak 19318
Pietruszka (korzeń/natka) 180/17018
Żółtko jaja kurzego 15218
Jarmuż 12018
Brokuły 11918
Sałata 7518
Truskawki 6518
Pomarańcza 5519
Wątróbka kurczaka 5918
Chleb graham 3918

Zwróćmy uwagę, że witaminy B9 może ubywać z różnych powodów, jak działanie słońca czy dostęp tlenu18. Regularne jedzenie produktów bogatych w kwas foliowy jest ważne.

Czy każda przyszła mama powinna suplementować kwas foliowy?

Decyzja o suplementacji kwasem foliowym powinna być omówiona z lekarzem. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca takie suplementy dla kobiet, które myślą o dziecku i w pierwszym trymestrze ciąży, w celu zapobieżenia wadom cewy nerwowej płodu1. Suplementację powinno zacząć się cztery tygodnie przed planowanym poczęciem1.

Osobne kobiety, takie jak te z mutacjami genów, może potrzebować większych dawek. Często są to tzw. zmetylowane formy kwasu foliowego1. W niektórych przypadkach, jak ciąża z bliźniakami czy problemy związane z otyłością, konieczne mogą okazać się też większe dawki1.

„Kwas foliowy odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu wadom cewy nerwowej, takim jak rozszczep kręgosłupa, oraz wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka.”

Suplementacja z tabletek kwasu foliowego jest niemalże w 100% skuteczna. W porównaniu, foliany naturalne z żywności dostarczają mniej składnika – od 50 do 80%20. Dlatego dla wielu mam suplementacja jest kluczowa, szczególnie jeśli mają trudności z przyswajaniem folianów z diety20. Kwas foliowy pomaga w podziale komórek i metabolizmie, a także obniża ryzyko niektórych chorób20.

Suplementacja kwasem foliowym jest niezastąpiona dla mam w okresie ciąży, wpływając korzystnie na zarówno ich zdrowie, jak i rozwój dziecka1. Kwas foliowy jest ważny dla obu. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią dawkę kwasu foliowego, by uzyskać najlepsze efekty zdrowotne.

Kwas foliowy w ciąży: fakty i mity

Kwas foliowy jest bardzo ważny podczas ciąży. Ale wiele nieprawdziwych informacji krąży na jego temat. Ważne, aby kobiety w ciąży wiedziały, co na prawdę oznacza jego zażywanie.

Częste nieporozumienia

Często ludzie myślą, że wystarczy jeść więcej pokarmów z folianami. Tylko ćwierć kobiet uważa, że może przez dietę dostarczyć sobie wystarczająco kwasu foliowego21. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne radzi jednak, że kobiety w ciąży powinny suplementować 400 µg kwasu foliowego dziennie1.

Inna mit to pomysł, że suplementację zaczynać można kiedy tylko. Jest to błędne przekonanie. Aby uniknąć wad cewy nerwowej, lekarze zalecają rozpoczęcie suplementacji przynajmniej 4 tygodnie przed planowaniem ciąży1.

Jak odróżnić fakty od mitów?

Oto kilka faktów, które pomogą zrozumieć, co jest prawdą:

  • Fakt: Dla kobiet w ciąży zaleca się 400 µg kwasu foliowego dziennie1.
  • Mit: Nie ma dowodów, że nadmiar kwasu foliowego jest szkodliwy. Faktycznie, może on pomóc w zapobieganiu wielu chorobom21.
  • Fakt: 31% matek już przed ciążą zaczęło suplementację kwasem foliowym21.
  • Mit: Niektórzy myślą, że wystarczy tylko zdrowo jeść. Większość jednak nie dostaje wystarczająco kwasu foliowego z diety, szczególnie w ciąży21.
  • Fakt: Kwas foliowy jest niezbędny do tworzenia kwasów DNA i RNA, jak również do produkcji serotoniny21.

Ważne jest odróżnianie prawdy od kłamstw o kwasie foliowym. Jego suplementacja jest kluczowa dla zdrowia rozwijającego się dziecka1.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Położnicze przygotowało wytyczne dla kobiet w ciąży. One promują zdrowie dla matki i płodu. Podkreślają one, jak ważna jest suplementacja pięciu składników odżywczych w czasie ciąży22.

Oficjalne wytyczne dotyczące suplementacji

PTGiP zaleca, by każda kobieta ciężarna przyjmowała kwas foliowy, 0,4 mg dziennie. Dla pacjentek z historią wady cewy nerwowej, dawka może być większa, do 4 mg22. Kobiety powinny także zażywać jod, 150-200 µg dziennie, o ile nie cierpią na choroby tarczycy22.

Kiedy i jak stosować suplementy według PTG?

PTGiP zaleca zaczęcie suplementacji kwasem foliowym przed zajściem w ciążę. Następnie, powinno się to kontynuować przez cały pierwszy trymestr22. Witaminę D należy brać codziennie w ilości 1500-2000 IU, choć dla pokryć z nadwagą może być to aż 4000 IU22. Wszystkie kobiety spodziewające się dziecka powinny przyjmować DHA. Zalecany jest 200 mg dziennie, ale dla tych z możliwością porodu przedwczesnego – 1000 mg22.

FAQ

Czy suplementy z kwasem foliowym są potrzebne w ciąży?

Tak, warto suplementować kwas foliowy w ciąży. Pomaga on zapobiec wadom cewy nerwowej u płodu. Jest wskazany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to witamina B9, istotna dla komórek. Możemy go znaleźć w naturze, a także jako syntetyczny składnik suplementów.

Jakie właściwości ma kwas foliowy?

Kwas foliowy reguluje syntezę DNA. Pomaga też wytwarzać plemniki oraz obniża homocysteinę. To ważne dla serca i przeciwdziałania niedokrwistości.

Dlaczego kwas foliowy jest ważny w ciąży?

Kwas foliowy jest niezbędny dla rozwoju cewy nerwowej wczesno-objawowej. Zmniejsza ryzyko wad rozwojowych. Wspiera także serce matki i dziecka.

Od kiedy zacząć suplementację kwasem foliowym?

Zaczynać suplementację można przed ciążą. Należy kontynuować przez pierwszy trymestr. Dla niektórych kobiet może być wskazane także w późniejszych fazach i podczas laktacji.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie kwasu foliowego w ciąży?

Dla przyszłych mam, tak, jak zaleca PTG, 400 µg dziennie. Dawkę dostosowuje się do indywidualnych potrzeb. To może zależeć od historii ciąży lub jej przebiegu.

Jak wybrać odpowiedni suplement z kwasem foliowym?

Wybierając suplement, patrz na rodzaj i skład. Ważne, by zawierał aktywną witaminę B9, jak 5-MTHF. To ułatwi organizmowi jej przyswajanie.

Jakie są naturalne źródła kwasu foliowego w diecie?

Kwas foliowy jest w zielonych warzywach, owocach (np. pomarańcze), strączkach, jajach i produktach pełnoziarnistych.

Jakie są skutki niedoboru kwasu foliowego w ciąży?

Brak kwasu foliowego może prowadzić do wad u dziecka, poronień, a nawet problemów serca u matki.

Co to jest zespół MTHFR?

To mutacja genetyczna, która wpływa na przemiany kwasu foliowego. Osoby z nią mogą potrzebować suplementacji 5-MTHF.

Jakie są alternatywne formy kwasu foliowego?

5-MTHF to forma kwasu foliowego, która lepiej się wchłania. Jest szczególnie dobra dla tych z mutacją MTHFR.

Czy kwas foliowy wchodzi w interakcje z innymi witaminami i minerałami?

Kwas foliowy działa z wit. B12 i choliną. Witamina B12 pomaga w jego wchłanianiu, a cholina w metabolizmie.

Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy?

Dużo kwasu foliowego jest w szpinaku, sałacie, pomarańczach, bananach, grochu, fasoli i jajach. Dodaj je do swojej diety.

Czy każda przyszła mama powinna suplementować kwas foliowy?

Suplementacja powinna być ustalona z lekarzem. On dobierze odpowiednią dawkę i preparat w zależności od twojego stanu zdrowia.

Jakie są fakty i mity dotyczące kwasu foliowego w ciąży?

Kwas foliowy jest ważny nie tylko na początku ciąży, ale też przed jej planowaniem i w laktacji. Jest to niezbędna witamina w różnych fazach rozwoju dziecka.

Jakie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące suplementacji kwasem foliowym?

PTG zaleca suplementację od planowania ciąży. Należy kontynuować w pierwszym trymestrze. Dawkowanie dostosowuje się do potrzeb każdej kobiety.

Linki do źródeł

  1. https://www.allecco.pl/artykuly/kwas-foliowy-w-ciazy-kiedy-i-jak-suplementowac.html
  2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63113,suplementacja-kwasu-foliowego-u-kobiet-w-ciazy
  3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/kwas-foliowy-w-ciazy-dlaczego-i-jak-go-przyjmowac
  4. https://nutropharma.pl/blog/post/kwas-foliowy-nie-tylko-dla-kobiet-w-ciazy.html
  5. https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/dieta-przyszlej-mamy/kwas-foliowy-dlaczego-jest-tak-wazny-w-ciazy
  6. https://www.doz.pl/czytelnia/a16324-Przygotowanie_organizmu_do_ciazy__od_kiedy_brac_suplementy_witaminy_i_mineraly
  7. https://www.doz.pl/czytelnia/a2558-Kwas_foliowy_przed_ciaza_oraz_w_ciazy
  8. https://gemini.pl/poradnik/artykul/ranking-witamin-dla-kobiet-w-ciazy-ktore-wybrac/
  9. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/157302,kwas-foliowy-i-jego-znaczenie-dla-zdrowia
  10. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/kwas-foliowy-przed-i-w-trakcie-ciazy-rola-w-diecie-skutki-niedoboru-kwasu-foliowego
  11. https://diag.pl/pacjent/artykuly/mutacja-genu-mthfr-czym-jest-i-jak-sie-objawia/
  12. https://www.invimed.pl/blog/mutacja-genu-mthfr-a-zajscie-w-ciaze
  13. https://www.testdna.pl/kwas-foliowy-w-ciazy/
  14. https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-przygotowac-sie-do-ciazy-w-10-krokach
  15. https://aptekapuls.pl/1745-witaminy-dla-kobiet-w-ciazy-bez-glutenu
  16. https://upacjenta.pl/poradnik/kwas-foliowy-zasady-suplementacji
  17. https://natu.care/pl/witaminy/kwas-foliowy
  18. https://bodychief.pl/blog/81392-kwas-foliowy-wlasciwosci-rola-niedobor-oraz-stosowanie-w-ciazy
  19. https://www.nowafarmacja.pl/blog/kwas-foliowy-w-jakich-produktach-jest-go-najwiecej
  20. https://centrumrespo.pl/dieta/foliany-wazne-nie-tylko-w-ciazy/
  21. https://zdrowa-ona.pl/ginekologia/ona-w-ciazy/zapobieganie-wadom-cewy-nerwowej/6-faktow-i-mitow-o-kwasie-foliowym/
  22. https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/plodnosc-i-ciaza/czy-suplementacja-w-okresie-ciazy-jest-konieczna-wnioski-z-najnowszych-rekomendacji-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-ptgip/

Podobne wpisy