dieta DASH odchudzanie

Dieta DASH to plan żywieniowy, który pomaga walczyć z wysokim ciśnieniem i jest super także, gdy chcemy schudnąć. Ogranicza się w niej sól, co jest bardzo ważne. Dzięki temu wspiera zdrowie, zwłaszcza walcząc z nadciśnieniem.

Zapewnia nam ona różnorodność posiłków. Codziennie powinniśmy jeść sporo warzyw i owoców, a także produkty pełnoziarniste. Dodatkowo, na talerzu nie może zabraknąć niskotłuszczowych mlecznych oraz chudego mięsa czy ryb12. Dieta DASH nie jest restrykcyjna, a pomaga obniżyć ciśnienie krwi i cholesterol. To ważne dla ochrony naszego serca, zapobiegania cukrzycy i nowotworom1.

Ważne, żeby nie przekraczać 2300 mg sodu dziennie. Osoby z nadciśnieniem powinny jednak starannie kontrolować ilość soli, zmniejszając ją nawet do 1500 mg dziennie1. Nie musimy rezygnować z dobrego smaku, używając ziół i innych przypraw. Ta dieta chroni nas przed chorobami układu krążenia i metabolicznymi, dlatego jest dobra dla wszystkich1.

Po około dwóch tygodniach zauważysz, że ciśnienie tętnicze spada o 6-8%2. To szybkie efekty. Długofalowo dieta wspiera utratę wagi, a jej jadłospis z dużą ilością błonnika pomaga czuć się sytym. To ważne dla utrzymania zdrowej wagi2.

Kluczowe wnioski

 • Dieta DASH ogranicza spożycie soli do maksymalnie 2300 mg dziennie1.
 • Stawia na spożywanie warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych1.
 • Wspomaga obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu1.
 • Efekty widoczne już po dwóch tygodniach stosowania2.
 • Dieta DASH jest odpowiednia dla osób w każdym wieku i stanie zdrowia1.

Co to jest dieta DASH?

Dieta DASH to plan żywieniowy zwany „Dietary Approaches to Stop Hypertension”. National Institutes of Health stworzyło go, by pomagać w obniżaniu nadciśnienia tętniczego1. Składa się on z ograniczenia soli i większego spożywania owoców, warzyw, oraz pełnoziarnistych produktów1. Wskazuje też na spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz lekkiego mięsa i ryb1.

dieta DASH

Osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym i problemy z tłuszczami powinny rozważyć dietę DASH3. Używając tego planu, można obniżyć ciśnienie krwi. To zmniejsza ryzyko serca i udaru3.

Skład diety to dużo owoców i warzyw, masa pełnoziarnistych produktów, a także niskotłuszczowych mleka. Ważne jest, by nie przekraczać 2300mg soli dziennie1. Dla osób z wysokim ciśnieniem, zaleca się nawet mniej – 1500mg1.

Badania pokazują, że dieta DASH pomaga schudnąć i reguluje cholesterol2. Jest to elastyczne podejście do jedzenia. Można ją łatwo wdrożyć w życie1.

Uważa się, że dieta DASH to jedna z najzdrowszych na globie2. Po dwóch tygodniach widać spadek ciśnienia krwi o kilka procent2. Pomaga to w długofalowym zdrowiu serca i dobrym samopoczuciu.

Zasady diety DASH

Dieta DASH została opracowana przez National Institutes of Health prawie trzydzieści lat temu. Jej celem jest polepszenie zdrowia i kontrola wagi1. Polega na jedzeniu mniej soli i więcej pełnoziarnistych produktów, warzyw i owoców.

Ograniczenie spożycia sodu

W diecie DASH ważne jest mniej jeść soli. Zaleca się do 2300 mg dziennie, ale dla osób z nadciśnieniem mniej, bo 1500 mg1. Większość przypadków nadciśnienia jest spowodowana zbyt dużym spożyciem soli3.

ograniczenie sodu w diecie

Ograniczenie tłuszczów nasyconych i cukru

Dieta DASH przewiduje mniej tłuszczów nasyconych i dodanego cukru. Słodyczy zaleca się jeść maksymalnie 5 razy w tygodniu4. Lepiej jest wybierać zdrowe tłuszcze i świeże produkty. To ważne dla sukcesu diety DASH.

Zwiększenie spożycia warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych

W diecie DASH istotne jest jedzenie dużo warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów. Codziennie trzeba spożywać od 4 do 5 porcji warzyw i owoców. Dodatkowo, 6-8 porcji produktów pełnoziarnistych1. Produkty jak brązowy ryż czy ciemne pieczywo są bardzo ważne4.

Spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych

Pokazano naukowo, że produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu są dobre w diecie DASH. Powinno się jeść tych produktów 2-3 porcje na dzień. Są to na przykład jogurt, chude mleko, czy ser1.

Zalecana aktywność fizyczna

Dieta DASH mówi też o ruchu. Sport i regularne ćwiczenia z dietą pomagają sercu i utrzymaniu dobrej wagi. Dzięki temu dieta działa lepiej, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem3.

Dieta DASH i jej wpływ na zdrowie serca

Dieta DASH jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Pomaga w zapobieganiu chorób sercowo-naczyniowych5. Jest ona oparta głównie na warzywach, owocach, pełnych ziarnach i niskotłuszczowych produktach mlecznych. Wzbogacona jest w ryby, drób, nasiona roślin strączkowych, orzechy i oleje roślinne. Znacząco obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu56. Badania pokazują, że może ona zmniejszyć ryzyko niewydolności serca. Czasem działa nawet skuteczniej niż niektóre leki na nadciśnienie5.

Raport z US News & World Report z 2021 roku pochwalił dietę DASH w wielu kategoriach. Zajęła ona m.in. pierwsze miejsce w rankingu dla serca5. Polski Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca jej stosowanie dla osób z nadciśnieniem, problemami z lipidami, nadwagą, cukrzycą, małym ruchem i paleniem. Jest to zalecenie ze względu na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych i ogólną poprawę zdrowia56.

„Stosowanie diety DASH może obniżyć umieralność, w tym zgon z powodu chorób sercowo-naczyniowych i nowotworu”6.

Korzyści zdrowotne z diety DASH widać już po 2 tygodniach. Obniża ona ciśnienie tętnicze, poprawia wyniki lipidowe i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych6. Badania sugerują, że może być ona dobrym rozwiązaniem dla pierwszego stopnia nadciśnienia. Dieta pomaga szczególnie osobom z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem i cukrzycą typu 26.

dieta DASH wpływ na serce

Dieta DASH zakłada jedzenie pełnoziarnistych zbóż, ryb, niskotłuszczowych mlecznych, warzyw i owoców. Ważna jest również konsumpcja zdrowych tłuszczów i ograniczenie czerwonego mięsa i słodyczy5. Jest to skuteczny sposób na obniżenie ciśnienia i cholesterolu. Dlatego jest idealna dla ludzi dbających o swoje serce i długoterminowe zdrowie5.

Dieta DASH odchudzanie

Dieta DASH to sposób na utratę wagi. Jest niskokaloryczna i pełna błonnika, co sprawia, że szybciej się czujemy najedzeni.

Skupia się na warzywach i owocach. Te produkty są lekkie, pełne błonnika i ważnych składników odżywczych1.

Jak dieta DASH pomaga w utracie wagi?

Ta dieta promuje świetne nawyki żywieniowe. Zachęca do jedzenia więcej roślin i mniej przetworzonych produktów.

Jedzenie dużo warzyw i owoców na dni pomaga kontrolować apetyt. Ograniczanie tłuszczów nasyconych i cukru jest ważne dla zdrowej diety1.

Dzięki DASH można zrzucić 0,5-1 kg tygodniowo. To efekt diety, aktywności fizycznej i dbania o kalorie3.

Przykłady posiłków wspomagających odchudzanie

Śniadanie podczas DASH może być pyszne i zdrowe. Wypróbuj chleb razowy z chudym szynką i warzywami.

Na obiad, sałatka z kurczakiem jest świetnym wyborem. Jej plusy to błonnik i białko1.

Na kolację, sałatka z łososiem uzupełni Twoją dietę o zdrowe tłuszcze i witaminy1.

Posiłek Przykład Korzyści
Śniadanie 2 kromki chleba razowego, margaryna, szynka z indyka, papryka, sok wielowarzywny Wysoka zawartość błonnika, niskokaloryczne
Obiad Sałatka z grillowanym kurczakiem i warzywami Źródło białka, niski poziom tłuszczów nasyconych1
Kolacja Sałatka z grillowanym łososiem i warzywami Zdrowe tłuszcze, witaminy

Jadłospis na diecie DASH

Dieta DASH to plan żywienia, gdzie ważne jest, co jemy. Na dniach, warto spożywać 4-5 porcji owoców i warzyw. Również pełnoziarniste produkty są potrzebne – 6-8 porcji. Nie zapominajmy też o niskotłuszczowych produktach mlecznych. Chude mięso i ryby powinny pojawić się razem 2 razy74.

. Teraz pokażemy, jak można zaplanować posiłki DASH, by były smaczne i zdrowe na co dzień.

Podstawowe założenia jadłospisu

Dieta DASH uwzględnia różne czynniki, takie jak kalorie czy wiek7. Ważne jest unikanie soli i przetworzonej żywności. Należy też ograniczyć nasycone tłuszcze7. Pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże owoce i warzywa, chude mięso i ryby stanowią bazę tego planu diety7.

Przykładowe śniadanie

Lepiej zacząć dzień od jogurtu z owocami, orzechami i łyżką miodu. To danie pełne witamin, minerałów i białka poprawi energię na rano.

Przykładowy obiad

Na obiad proponujemy pieczonego kurczaka z warzywami. Ofiarujmy też porcję ryżu lub kaszy. To równowaga, pełno białka i błonnika7.

Przykładowa kolacja

Wieczorem wybierzmy lekkie, ale sycące danie, np. sałatkę z łososiem. Dodajmy warzywa, owoce morza i sos z oliwy. Taki posiłek pomoże sercu i wpłynie dobrze na zdrowie7.

Efekty diety DASH

Krótkoterminowe efekty diety DASH widzimy już po kilku tygodniach. Została stworzona, aby pomóc w obniżaniu ciśnienia oraz lipidów w krwi1. Badania pokazały, że ciśnienie krwi może spaść o 6-8%2. Stosując tę dietę, możemy stracić na wadze2. Efekty zauważysz już po dwóch tygodniach2.

Krótkoterminowe efekty

W krótkim okresie dietę DASH mają na celu obniżenie ciśnienia i cholesterolu. Zaleca się spożywanie nie więcej niż 2300 mg sodu na dzień, ale 1500 mg, jeśli masz nadciśnienie1. Jedz więcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Pomaga to zmniejszyć ryzyko cukrzycy i miażdżycy1. To jedna z najzdrowszych diet, pasuje dla każdego2.

Długoterminowe korzyści zdrowotne

Długo stosowana dieta DASH przynosi wspaniałe zdrowie. Może ona znacząco obniżyć ciśnienie o 6-11 mm/Hg3. Redukuje szansę na chorobę serca o 15% i udar mózgu o 27%3. Pomaga ona również w utrzymaniu wagi. To ważne dla serca i jakości życia. Połączenie diety z deficytem kalorycznym i ćwiczeniami może pomóc zgubić od 0,5 do 1 kg tygodniowo3.

Dieta DASH polega na jedzeniu określonych ilości pokarmów. Codziennie powinno się jeść 6-8 porcji zbóż, 4-5 warzyw i 4-5 owoców. Soli powinno być mało, od 1500 do 2300 mg1. Długo stosowana, pomaga w zapobieganiu chorobom metabolicznym i sercowym1. Redukuje też ryzyko nowotworów1. Osoby po 50. roku życia, które trzymają się tej diety, rzadziej umierają na choroby sercowe i nowotwory3. Z tych powodów dieta DASH jest bardzo ceniona.

Przepisy na diecie DASH

Dieta DASH poleca jedzenie dużej ilości warzyw, pełnoziarnistych produktów i chudego mięsa. W ten sposób dostarczasz cennych składników organizmowi. Oto kilka przykładów prostych i zdrowych dań:

Planując posiłki zgodnie z dietą DASH, myśl o urozmaiceniu menu każdego dnia. Możesz zjeść kanapkę z warzywami, szejka z orzechami i owocami, oraz kaszę z tofu i warzywami4. Te dania zapewniają organizmowi to, czego potrzebuje, i są pełne wartości odżywczych8.

Dieta DASH zaleca metody gotowania, które zachowują więcej wartości odżywczych. Lepiej dusić i piec niż smażyć. Dodawaj zioła, przyprawy i zdrowe oleje, na przykład oliwę z oliwek, by potrawy były smaczniejsze. Na obiad warto spróbować sałatki z tuńczykiem i awokado plus dorsza z warzywami8. To danie nawadnia, dostarcza ważne substancje, a jednocześnie odchudza posiłek.

W diecie DASH ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników. Jedz dużo warzyw, owoców i produktów z pełnego ziarna, a także ogranicz tłuste nabiał. Warzywa, owoce, i pełnoziarniste produkty powinny być regularnie na twoim talerzu. Utrzymując się przy tych zasadach, wsparasz swoją wagę i zdrowie4.

Zapoznanie się z różnymi przepisami diety DASH pozwoli ci lepiej dostosować swoje jedzenie. Pamiętaj, że zbilansowane posiłki mogą być zarówno zdrowe, jak i pyszne. To sprawi, że dłużej wytrzymasz z taką dietą i będziesz żyć zdrowiej.

Korzyści ze stosowania diety DASH

Dieta DASH pomaga wyleczyć umiłować twoje serce a także ogólną kondycję organizmu. Zmiana nawyków żywieniowych na te zdrowe ma dużo plusów. Np. obniża ryzyko chorób takich jak cukrzyca czy niektóre nowotwory1.

Poprawa ciśnienia krwi

Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie krwi. To ważne dla osób z nadciśnieniem. Gdyż na nadciśnienie cierpi aż 1/3 dorosłych. Ta dieta redukuje spożycie soli do 2300 mg dziennie. A dla osób z nadciśnieniem, do 1500 mg. Pomaga to walkę z tym problemem13.

Regulacja poziomu cholesterolu

Dieta DASH pomaga utrzymać dobre poziomy cholesterolu. Zaleca się tu produkty bogate w błonnik. A ogranicza się spożycie tłuszczów nasyconych i cukru. To skutecznie zmniejsza „zły” cholesterol LDL. Dzięki temu, pomaga to zdrowiu układu krwionośnego1.

Redukcja ryzyka chorób przewlekłych

Najważniejsze korzyści z diety DASH to mniejsze ryzyko zachorowań na przewlekłe choroby. Osoby po 50, które ją stosują, rzadziej umierają na choroby sercowo-naczyniowe czy nowotwory3.

Dieta ta zmniejsza np. szansę na chorobę wieniec wieńcowy o 15% i udar mózgu o 27%3. Jej zaletą jest to, że nie wymaga drastycznych restrykcji. Dlatego jest dobrym środkiem zapobiegawczym dla wielu schorzeń metabolicznych1.

Dla kogo jest przeznaczona dieta DASH?

Dieta DASH to idealna opcja dla tych, którzy chcą zdrowo żywić się. Jest wskazana zwłaszcza dla osób, które miewają wysokie ciśnienie lub zły poziom cholsterolu.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym

Aż jedną trzecią dorosłych dotyka wysokie ciśnienie3. Ta dieta może pomóc obniżyć ciśnienie o 6 do 11 mm/Hg3. Regularne jej stosowanie zmniejsza ryzyko choroby serca i udarów3.

Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu

Dieta DASH obniża szkodliwy cholesterol LDL9. Ograniczaj spożycie tłuszczów nasyconych i wprowadzaj zdrowe tłuszcze roślinne. Unikaj tłuszczów trans, które są niebezpieczne9.

Osoby z cukrzycą typu 2

Dieta ta jest też dobra dla diabetyków. Poprawia kontrolę cukru poprzez zdrowe produkty bogate w błonnik9. Zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych9.

Osoby z nadwagą i otyłością

Dieta DASH pomaga w walce z nadwagą i otyłością obniżając kalorie10. Może to pomóc w zrzuceniu 0.5 do 1 kg tygodniowo. Kluczem jest dużo warzyw, owoców i pełnych zbóż10.

Produkty zalecane na diecie DASH

W diecie DASH ważne jest jedzenie dużo warzyw i owoców. Spożywaj 4-5 porcji warzyw i tyle samo owoców każdego dnia. Pamiętaj, by jadł więcej warzyw niż owoców14. Owoce i warzywa są pełne witamin, minerałów i błonnika, co pomaga utrzymać dobrą wagę i zdrowie1.

Produkty pełnoziarniste

W diecie DASH ważne są też produkty pełnoziarniste. Powinieneś jeść 6-8 porcji dziennie. Wybieraj ciemne pieczywo i brązowy ryż. Są pełne węglowodanów i błonnika14.

Niskotłuszczowe produkty mleczne

Koniecznie jesz niskotłuszczowe produkty mleczne, jak odtłuszczone mleko i jogurt. Zjedz 2-3 porcje dziennie. Dają one dużo białka i wapnia, co jest dobre dla kości14.

Chude mięso i ryby

Na DIECIE DASH można jeść 2 porcji chudego mięsa lub ryb dziennie. Ryby tłuste, np. łosoś, są świetnym źródłem zdrowych kwasów omega-3. Pomagają one chronić serce411. Mięso i ryby zawierają także białko, które jest potrzebne między innymi do budowy mięśni.

Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona dodaj do diety 4-5 razy w tygodniu. Zawierają dobre dla nas tłuszcze, białko i błonnik411. Dodanie ich do posiłków uzupełni dietę w ważne kwasy tłuszczowe i minerały.

FAQ

Czy warto stosować dietę DASH na odchudzanie?

Dieta DASH może pomóc w utracie wagi. Oferuje posiłki, które są mało kaloryczne. Jednocześnie są pełne błonnika, co pomaga poczuć się sytym.Aby schudnąć, ważna jest zdrowa dieta. Dieta DASH to dobry wybór ze względu na swoje właściwości.

Co to jest dieta DASH?

Dieta DASH to sposób żywienia, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Została opracowana przez National Institutes of Health. Skupia się na świeżych warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach.Jest to zdrowy model żywienia. Zakłada unikanie wysokotłuszczowych przetworów mlecznych i przetworzonej żywności.

Jakie są zasady diety DASH?

Dieta DASH nakazuje mniej soli i tłuszczów nasyconych. Zachęca do jedzenia warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów. Zaleca także produkty niskotłuszczowe.Ważne jest aktywne spędzanie czasu. Regularna aktywność fizyczna uzupełnia korzyści zdrowotne diety DASH.

Jak dieta DASH wpływa na zdrowie serca?

Efektem diety DASH jest zdrowsze serce. Zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez obniżenie ciśnienia i cholesterolu.Dzięki niej unikasz tłustej żywności. Zamiast tego jesz produkty pochodzenia roślinnego.

Jak dieta DASH pomaga w utracie wagi?

Odpowiednio skomponowane posiłki diety DASH mogą pomóc zgubić zbędne kilogramy. Dieta ta jest niskokaloryczna, ale bogata w błonnik.Daje to uczucie sytości. Nakłania także do jedzenia więcej roślin i mniej przetworzonej żywności.

Jakie są przykładowe posiłki na diecie DASH?

Na śniadanie możesz zjeść jogurt z owocami. Na obiad kurczaka z warzywami. Kolację możesz urozmaicić sałatką z łososiem.Dieta DASH to przepisy na pełnowartościowe dania bogate w witaminy i minerały.

Jakie są krótkoterminowe efekty diety DASH?

Krótkoterminowe korzyści to spadek ciśnienia i lepsze wyniki w badaniach krwi. Możesz też zmniejszyć ryzyko cukrzycy i miażdżycy.Dieta DASH wpływa pozytywnie na zdrowie krótko po jej rozpoczęciu.

Jakie są długoterminowe korzyści zdrowotne z diety DASH?

Długofalowe zalety to utrzymanie zdrowia serca i zapobieganie różnym chorobom. Dieta pomaga też w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.Wpływa to na ogólną jakość zdrowia i życia.

Jakie przepisy można stosować na diecie DASH?

Ważne, by w diecie DASH były warzywa, pełnoziarniste produkty, chude mięsa i ryby. Można dodawać orzechy i owoce morza.Gotowanie powinno być zdrowe. Duszenie i pieczenie to dobre metody. Lepiej też użyć zdrowych olei, jak oliwa.

Jakie są korzyści ze stosowania diety DASH?

Stosowanie diety DASH poprawia zdrowie serca i obniża cholesterol. Zmniejsza szansę na rozwój cukrzycy i nowotworów.Może to skrócić możliwość chorób serca i udarów w przyszłości.

Dla kogo jest przeznaczona dieta DASH?

Dieta DASH działa dobrze dla osób z problemami zdrowotnymi. To dobra pomoc dla nadciśnienia, wysokiego cholesterolu i cukrzycy.Może też wspierać walkę z nadwagą i otyłością. Jest dobrym wyborem dla wielu, by zadbać o zdrowie.

Jakie produkty są zalecane na diecie DASH?

Zalecane są warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i brązowy ryż. Ważne są też niskotłuszczowe nabiał, chude mięsa i ryby.Dodatkowo orzechy i nasiona wprowadzają do diety zdrowe tłuszcze oraz składniki odżywcze.

Linki do źródeł

 1. https://www.izielnik.pl/blog/dieta-dash-co-to-za-dieta-co-mozna-jesc-jakie-sa-wady-i-zalety
 2. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/dieta-dash-jakie-sa-jej-zasady-jakie-daje-efekty-i-co-wolno-jesc-czy-warto-stosowac-diete-dash
 3. https://www.maczfit.pl/blog/dieta-dash/
 4. https://dietetykanienazarty.pl/b/dieta-dash-jadlospis-zasady-efekty
 5. https://pulsmedycyny.pl/dieta-dash-najzdrowsza-dieta-swiata-1129970
 6. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dieta-dash-gwiazda-wsrod-diet/
 7. https://dietly.pl/blog/dieta-dash-jadlospis-tygodniowy-co-jesc-czego-unikac
 8. https://mojcatering.com.pl/blog/dieta-dash-sprawdz-tygodniowy-jadlospis-i-przepisy/
 9. https://www.medonet.pl/zdrowie,dieta-dash—wlasciwosci-prozdrowotne–zasady,artykul,1729465.html
 10. https://arturtopolski.pl/dieta-dash-jakie-sa-zalecenia-i-dla-kogo-jest-przeznaczona/
 11. https://www.wygodnadieta.pl/blog/dieta-dash

Podobne wpisy