suplementacja magnezu korzyści

Magnez jest mikroelementem, niezbędnym do ponad 300 procesów w ciele1. Suplementacja magnezu może poprawić zdrowie serca, układu nerwowego i mięśni2. To ważne zwłaszcza dla aktywnych fizycznie, bo pomaga z mięśniowym napięciem i regeneracją2.

Dość magnezu znajdziesz w pożywieniu jak kakao, orzechy czy banany2. Jednak, pełnowartościowa dieta może nie zaspokoić całego zapotrzebowania na magnez, zwłaszcza w ciąży2. Dlatego tak ważny jest dobry wybór suplementów, żeby organizm miał go wystarczająco i unikał niedoborów.

Kluczowe punkty

 • Magnez jest niezbędnym mikroelementem, biorącym udział w ponad 300 procesach organizmu.1
 • Suplementacja magnezu korzystnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i mięśniowego.2
 • Osoby aktywne fizycznie mogą czerpać korzyści z suplementacji magnezem.2
 • Źródłami magnezu w diecie są m.in. kakao, orzechy, mleko, ciemne pieczywo i banany.2
 • Zwiększone zapotrzebowanie na magnez występuje m.in. u osób w ciąży.2

Dlaczego magnez jest ważny dla organizmu?

Magnez jest kluczowy dla naszego zdrowia. Nie może zabraknąć go w poprawnym działaniu wiele ważnych funkcji naszego ciała. To m.in. układ nerwowy, mięśnie, serce, kości, oraz odporność3.

Ten pierwiastek bierze udział w ponad 300 procesach w organizmie4. To dowód, jak istotny jest on dla naszego zdrowia.

Coraz częściej ludzie cierpią na niedobór magnezu. Może to manifestować się na wiele sposobów, np. skurczami mięśni, trudnościami z koncentracją, bezsennością, czy zmęczeniem34.

Suplementacja magnezem pomaga zmniejszyć te problemy. Poprawia też nastrój, sen, oraz intelekt3.

Magnez ma wpływ na cukier we krwi i ciśnienie. To kluczowe dla naszego samopoczucia5. Dodatkowo, pomaga w walce ze stresem i lękiem3.

Aby czuć się dobrze, powinniśmy zadbać o dostateczny magnez w diecie. Jego brak może objawiać się jako zmęczenie, osłabienie, czy kłopoty z koncentracją3.

znaczenie magnezu

Właściwości magnezu

Magnez to ważny pierwiastek dla organizmu. Pomaga w trzymaniu zdrowych kości i mięśni. Reguluje także ciśnienie krwi i cukier.

Wpływ na układ kostny

Odpowiedni magnez to zdrowe kości. To on wspiera walkę z osteoporozą i chroni zdrowie kości6.

Rola w pracy mięśni

Do prawidłowej pracy mięśni, w tym serca, potrzebujemy magnezu. Dlatego warto dostarczać go w diecie, szczególnie jeśli dużo ćwiczysz. Zalecane dzienne spożycie magnezu u dorosłych to 300-400 mg7.

Znaczenie dla układu nerwowego

neuroprzekaźniki

Magnez wpływa na neuroprzekaźniki. Pomaga w prawidłowym przewodzeniu nerwowym i produkcji neuroprzekaźników. Zapobiega problemom jak drżenia i migreny, kiedy go nie mamy dość7.

Regulacja ciśnienia krwi i poziomu cukru

Magnez to klucz dla zdrowia serca i aktywnego życia. Odpowiedni poziom w krwi to od 0,54 do 0,67 mmol/l. Chroni przed nadciśnieniem i chorobami serca6.

Korzyści zdrowotne magnezu

Magnez ma ogromne znaczenie dla naszego ciała. Pomaga w łagodzeniu stresu i podnosi nastroje1. Jest ważny dla porozumiewania się między komórkami i kontroluje działanie substancji zapalnych8.

magnez na stres

Łagodzenie stresu i poprawa nastroju

Dodatkowe spożywanie magnezu może być skuteczne w walce z lękiem, obsesjami i nawet depresją8. Kiedy brakuje magnezu, ryzyko depresji i lęków rośnie. Dlatego tak ważne jest regularne dostarczanie organizmowi tego pierwiastka8.

Prawidłowy metabolizm i produkcja energii

Magnez pomaga utrzymywać poziom cukru we krwi, reguluje przemiany tłuszczy i cukrów8. Ponadto, wpływa na produkcję energii w komórkach, co poprawia naszą sprawność8. Bez odpowiedniej ilości tego składnika, energia i metabolizm cierpią, a my możemy się źle czuć.

Utrzymanie zdrowego serca

Magnez jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania serca. Kontroluje pracę jego mięśnia, ustawia rytm serca i ciśnienie krwi8. Regularne uzupełnianie magnezu może zapobiec problemom z rytmem serca i innym chorobom układu krążenia8. Troszcząc się o serce, dbamy również o cały nasz układ metaboliczny8.

Skutki niedoboru magnezu

Brak magnezu w ciele może powodować wiele kłopotów zdrowotnych. Niedobór magnezu jest często widoczny przez problemy z mięśniami, zmęczeniem i złym samopoczuciem.

Objawy niedoboru

Klasycznym znakiem jest skurcz mięśni, który może boleć w spoczynku lub podczas ruchu. Brak magnezu może sprawić, że poczujesz się osłabiony i zmęczony na co dzień. A problemy ze snem mogą tylko pogorszyć sprawę.

Skutki dla sportowców

Sportowcy muszą uważać na niedobór magnezu. Może on osłabić wyniki, sprawić, że szybciej się zmęczysz i zepsuć koordynację mięśni. Niechciane skurcze i słabość mogą uniemożliwić ci trenowanie efektywnie i zwiększyć ryzyko złamania.

Jeśli ćwiczysz, twoje zapotrzebowanie na magnez to 500-600 mg dziennie9. To zapobiega powyższym problemom.

Wpływ na ogólne samopoczucie

Brak magnezu może obniżyć twoje samopoczucie. Problemy z koncentracją i niski nastrój to tylko część. To może także zwiększyć twój stres, co może źle wpłynąć na zdrowie psychiczne. Ponad połowa ludzi może mieć za mało magnezu9. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać jego poziom u siebie.

Znaczenie magnezu w diecie

Magnez to ważny składnik zdrowej diety. Można go znaleźć w wielu produktach spożywczych. Kasza gryczana, szpinak, banany, ryby, orzechy, kakao i woda zmineralizowana są bogate w magnez10. Regularne jedzenie tych produktów pomaga utrzymać odpowiedni poziom magnezu, co wpływa na zdrowie.

Dawka magnezu, którą potrzebujemy, zależy od wieku, płci i aktywności fizycznej. Kobiety dorosłe potrzebują około 300-320 mg na dzień, a mężczyźni 400-420 mg10. Widać więc, jak ważne jest, by dostosowywać spożycie magnezu do indywidualnych potrzeb.

A także dzieci powinny otrzymywać magnez we właściwej ilości. Np. niemowlęta 7-11 miesięcy potrzebują 80 mg dziennie. Dzieci do 2 lat potrzebują już 170 mg11. Warto dostosować dietę, by zapewnić im potrzebną dawkę magnezu.

Okoliczności takie jak duży wysiłek fizyczny, stres czy alkohol wywołują większe zapotrzebowanie na magnez11. Dlatego nie zapominajmy o codziennym spożyciu magnezu. W niektórych sytuacjach może być też konieczna suplementacja.

Poprawne stężenie magnezu we krwi to 0,65-1,2 mmol/L. Niedobory mogą sprawić, że nasze zdrowie się pogorszy11. Dlatego tak ważne jest, by nasza dieta była zrównoważona i pokrywała wszystkie potrzeby organizmu.

Najlepsze formy magnezu

Wybór dobrego magnezu to klucz do skutecznej suplementacji. Jeśli zastanawiasz się, jaka forma jest najlepsza, pomyśl o tym, jak organizm ją przyswaja. Ważne jest też, by dostosować wybór do własnych potrzeb.

Poniżej przedstawiam różne formy magnezu:

Forma Magnezu Przyswajalność (%) Charakterystyka
Cytrynian 25% – 90% Bardzo wysoka przyswajalność, polecany dla osób z wrażliwym żołądkiem12.
Mleczan Wysoka Zalecany dla dzieci oraz osób z zaburzeniami przewodu pokarmowego1312.
Chlorek Spora Może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie1312.
Treonian Wysoka Wsparcie pracy mózgu i układu nerwowego, idealny na stres1312.
Jabłczan 30% Rekomendowany dla osób o wzmożonym zapotrzebowaniu energetycznym13.
Chelat 24% Bezpieczny w ciąży, brak skutków ubocznych po długotrwałym stosowaniu1312.
Węglan Niska Pomaga osobom z refluks żołądkowy i niestrawnością1312.
Tlenek 4% Najgorsza przyswajalność spośród form magnezu1312.

Duży wybór form magnezu może sprawić trudności. Jednak poznanie różnych rodzajów magnezu pomaga znaleźć ten najlepiej dostosowany do naszych wymagań zdrowotnych. Kiedy rozumiemy, czym jest magnez, łatwiej wybrać najlepszą formę.

Przyswajalność magnezu jest zróżnicowana w zależności od formy. Warto wybierać te, które są łatwo dostępne dla organizmu, np. cytrynian czy treonian. Ogranicz tlenek magnezu, ponieważ jest źNajlepsze formy magnezu]^min1312. Kiedy dobieramy suplement, musimy myśleć o tym, co najlepiej wpłynie na nasze zdrowie.

Cytrynian magnezu: Zalety i zastosowanie

Cytrynian magnezu to bardzo dobrze przyswajalna forma tego pierwiastka. Ma aż 90% biodostępności14. Jest idealny dla osób z niedoborami magnezu. Jest dużo skuteczniejszy niż tlenek magnezu, który nasz organizm przyswaja zaledwie w 5%14. Dlatego jest często polecany podczas ciąży, karmienia piersią lub dla starszych osób15.

Przeczyścić jelito może też działanie cytrynianu magnezu. Dzięki niemu jelita zawierają więcej wody. To pomaga w zaparciach, które mogą przynieść wiele problemów, jak hemoroidy czy szczeliny odbytu15.

Zaletą jest także bezpieczeństwo stosowania. Niewiele osób ma na niego alergie. Niemniej jednak, stosując go u dzieci, czy osób z chorobami serca, trzeba uważać. Mogą pojawić się wtedy np. mdłości czy skurcze. Jeśli objawy są poważne, lepiej skonsultować się z lekarzem15.

Przyswajalność cytrynianu magnezu jest naprawdę wysoka. Dzięki temu jest skutecznym wsparciem dla naszego zdrowia, zarówno w przypadku niedoboru magnezu, jak i w leczeniu problemów trawiennych. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Forma magnezu Przyswajalność Zalety Ostrzeżenia
Cytrynian magnezu 90% Wysoka biodostępność, skuteczny w łagodzeniu zaparć Ostrożność u dzieci, osób z chorobami serca, niedrożnością jelit
Tlenek magnezu 5% Niskie koszty Niska przyswajalność, mogą wystąpić problemy żołądkowe

Mleczan magnezu: Forma idealna dla dzieci

Mleczan magnezu to jeden z najlepszych wyborów dla dzieci. Działa on dobrze u osób z delikatnym przewodem pokarmowym12. Jest łatwo przyswajalny przez organizm12.

Magnez jest kluczowy dla zdrowia dzieci. Pomaga w rozwoju mięśni i układu nerwowego16. Mleczan magnezu jest najłagodniejszą formą tego pierwiastka dla układu trawiennego. To pomaga uniknąć kłopotów z przewodem, co nie jest rzadkie przy innych formach magnezu12.16

Mleczan to magnez w postaci organicznych soli. Są one łatwo przyswajane i nie obiążają przewodu pokarmowego, w przeciwieństwie do tlenku magnezu, który źle się wchłania – tylko 4%12. Wybór tej właściwej formy, jak mleczan, ma duże znaczenie dla zdrowia naszego traktu pokarmowego. Inne formy, jak cytrynian czy chlorek, też dobrze się wchłaniająle mogą być mocniejsze dla żołądka12.16

Suplementacja magnezu dla dzieci musi być przemyślana. Ważne jest, by wybrać formę, która jest efektywnie przyswajana i bezpieczna. Mleczan magnezu spełnia te wymagania. Jest idealny dla zdrowia dzieci12. Z odpowiednim suplementem, wspieramy rozwój i zdrowie dzieci. Troszczymy się zarówno o zdrowie ich przewodu pokarmowego, jak i o ogólną kondycję16.

Chlorek magnezu: Zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne

Chlorek magnezu to suplement, który służy zarówno na zewnątrz, jak i w środku ciała. Działa przeciwbólowo i antystresowo, co jest idealne dla tych, którzy lubią naturalne metody. Kąpiele w tym suplemencie łagodzą bóle mięśni, stawów i reumatyzm, a także poprawiają skórę17. Mgiełka magnezu szybko się wchłania, jest bezpieczna i działa skutecznie18.

Do wewnętrznego użycia, chlorek magnezu to jedno z najlepszych źródeł tego minerału18. Dorośli potrzebują 300–400 mg magnezu dziennie, a jego prawidłowe stężenie we krwi to 0,65–1,25 mmol/l19. Aby pić chlorek magnezowy, rozpuść 2 g w letniej wodzie i pij rano i wieczorem18.

Osoby z chorobami serca powinny stosować chlorek magnezu19. Ten minerał pomaga także schudnąć przez poprawę otyłości brzusznej i zatrzymywania wody18. W trudnych chwilach, kiedy stres przytłacza, zwiększ dzienne spożycie magnezu. To ułatwi objawy związane z nerwami17.

Pamiętaj, że są też przeciwwskazania do chlorku magnezu, jak zakrzepica czy niewydolność nerek19. Skutki uboczne mogą wystąpić, jak problemy z żołądkiem czy nudności19. Jeśli decydujesz się na magnez, lepiej porozmawiaj o tym z lekarzem. To pomoże uniknąć problemów i sprawi, że leczenie będzie skuteczne.

Treonian magnezu: Wsparcie dla mózgu i układu nerwowego

Treonian magnezu to specjalny chelat magnezu. Dzięki temu magnez jest szybko absorbowany przez organizm20. Większość osób nie dostaje wystarczająco magnezu, co może prowadzić do problemów zdrowotnych20.

Badania pokazują, że magnez wpływa na produkcję neuroprzekaźników. To może poprawić nasz nastrój i zmniejszyć depresję20. Dodatkowo, opiekowanie się sercem i ciśnieniem krwi, używając L-treonianu magnezu, jest pomocne20. Skupienie się na zdrowiu mózgu przez treonian magnezu jest dobrym rozwiązaniem.

Tabletka zawiera 1050 mg L-treonianu magnezu, co daje 75 mg czystego magnezu (20% RWS)21. W opakowaniu jest 60 tabletek, a codzienna porcja to 2 tabletki21. Ważne jest, by nie przekraczać zalecanej dawki. Pamiętaj, że suplementacja powinna uzupełniać zbilansowaną dietę i aktywny tryb życia21.

Treonian magnezu jest świetny dla tych, któ chcą lepiej wspierać mózg i nerwy. Także dla zmniejszenia zmęczenia i poleszczania metabolizmu21. To dobry sposób, by poradzić sobie ze stresem. Dodatek do diety, który warto rozważyć codziennie.

Jabłczan magnezu: Energia dla sportowców

Jabłczan magnezu to świetny wybór dla aktywnych fizycznie i sportowców. Choć organizm wchłania go tylko w 30%, to i tak daje on energię i wzmacnia mięśnie22. Dla sportowców zalecana dawka może wynosić do 500 mg dziennie22. Ten rodzaj magnezu pomaga w regeneracji po treningu. Umożliwia też lepsze wykorzystanie energii, co może pomóc osiągnąć lepsze wyniki w sporcie.

Suplementacja jabłczanem magnezu jest zalecana dla osób aktywnych. Ten magnez nie zakwasza organizmu i poprawia wydolność23. Pomaga to zmniejszyć zmęczenie, co jest ważne dla sportowców. Dodatkowo, jabłczan ułatwia transport elektrolitów, co jest korzystne dla pracy mięśni i układu nerwowego.

Rodzaj magnezu Przyswajalność Korzyści Zastosowanie
Jabłczan magnezu 30% Zwiększona energia, zmniejszenie zmęczenia Suplementacja dla sportowców
Cytrynian magnezu 90% Wysoka przyswajalność, łagodzenie zaparć Osoby z niedoborem magnezu
Mleczan magnezu 90% Dobra przyswajalność, mniej agresywny dla przewodu pokarmowego Dzieci, osoby z zaburzeniami pracy układu pokarmowego
Chlorek magnezu 90% Wsparcie zdrowia serca, działanie antystresowe Zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Chelat magnezu: Bezpieczny wybór w ciąży

Chelat magnezu to jedna z najlepszych form suplementacji w ciąży. Jest dobrze przyswajalny i mało skutków ubocznych. Dzięki temu, że aż 24% jest wchłaniane przez organizm, wspiera zdrowie przyszłej mamy i dziecka13.

Suplementacja magnezu podczas ciąży jest bardzo ważna. Chroni przedwczesny poród i zmniejsza ryzyko SIDS24. Matki w ciąży potrzebują o 35% więcej magnezu. Chelat magnezu doskonale nadaje się do tego celu.

Z suplementacją łatwiej będzie także zmierzyć się z różnymi dolegliwościami. Na przykład pomaga w skurczach mięśni czy bólach głowy24. Chelat magnezu jest bezpieczny i zalecany do długiego używania16. Nie zapominajmy, że wielu ludzi nie dostaje magnezu w wystarczającej ilości z diety16.

Wybierając chelat magnezu, wybierasz coś, co jest zarówno skuteczne, jak i bezpieczne. To ważne dla zdrowia kobiety w ciąży i jej dziecka. Jest to doskonała pomoc w zapewnieniu zdrowego rozwoju dziecka i dobrym samopoczuciem matki.

Forma magnezu Biodostępność Zastosowanie
Cytrynian magnezu Od 25% do 90% Korzystny dla osób z niedoborem magnezu
Mleczan magnezu Zbliżona do cytrynianu Dobry dla dzieci i osób z zaburzeniami przewodu pokarmowego
Chelat magnezu 24% Bezpieczny magnez dla ciężarnych
Treonian magnezu Duża Skuteczny na stres
Jabłczan magnezu 30% Polecany przy wzmożonym zapotrzebowaniu energetycznym

Suplementacja magnezu korzyści

Korzyści z suplementacji magnezu są nieocenione, zwłaszcza teraz, kiedy wszyscy żyjemy w tak szybkim tempie. Niedobór magnezu staje się coraz powszechniejszy3. Magnez jest bardzo ważny dla zahlębiania się w setkach procesów życiowych. Jest kluczowy dla pracy mięśni i naszego układu nerwowego32. Suplementacja pomaga regularnie poprawiać nasze samopoczucie.

Jedną z kluczowych zalet magnezu jest zwiększenie naszej energii i lepsza praca mięśni. Różne czynniki, jak stres i aktywność fizyczna, podnoszą zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek3. Brak magnezu w organizmie może prowadzić do bolesnych skurczów mięśni2. Suplementacja zapobiega tym problemom i pomaga w regeneracji mięśni2.

Jeśli chodzi o zdrowie mentalne, magnez ma wpływ na produkcję serotoniny, znanego jako hormon szczęścia2. Zażywanie magnezu przed snem może zmniejszyć poziom stresu3. To ważne, bo niedobór magnezu może powodować zmęczenie, osłabienie, kłopoty z koncentracją i gorsze samopoczucie3.

Wybór dobrego magnezu musi być dopasowany do twoich osobistych potrzeb. Zawsze pamiętaj, by o suplementacji rozmawiać z ekspertem. To lekarz dobierze odpowiednią dawkę z uwzględnieniem innych ważnych składników, takich jak witaminy D i K23. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności, jak biegunka czy nudności, związanych z nadmiarem magnezu3.

Suplementacja magnezem ma wiele pozytywnych efektów na zdrowie. Poprawia mięśnie, nerwy i kontroluje poziom glukozy3. Dba też o odporność organizmu2. Wybór dobrego magnezu to klucz do lepszego samopoczucia.

Korzyści z suplementacji magnezu Wybór najlepszego magnezu
Poprawa funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego Indywidualne potrzeby organizmu
Redukcja stresu i poprawa nastroju Suplementacja pod nadzorem specjalisty
Regulacja poziomu glukozy we krwi Uzupełnianie z witaminą D i K2
Zapobieganie skurczom mięśni Unikanie nadmiaru magnezu

Kiedy suplementować magnez?

Decyzja o magnez można podejmować po badaniach, które stwierdzą jego brak. Badanie stężenia magnezu zjonizowanego we krwi jest pomocne5. Ważne są też objawy takie jak skurcze mięśni, bóle głowy, czy problem z zaśnieciem. One mogą oznaczać, że trzeba uzupełnić magnez5.

Magnez warto brać, gdy źle go przyswajamy, np. przy dużej ilości wapnia. Dlatego osoby aktywnie żyjące, w stresie lub zmęczone, mogą pomyśleć o dodatkach. Magnez może dużo poprawić jakość snu i zmniejszyć stres. Zjadanie magnezu regularnie niesie ze sobą sporo zalet dla zdrowia25.

Magnez pomaga zmniejszyć poziom stresu i polepszyć sen, szczególnie jeśli się go weźmie wieczorem25.

Grupa docelowa Zapotrzebowanie na magnez (mg/dobę)
Dorosła kobieta 320
Dorosły mężczyzna 420

Dodatki z magnezem mogą pomóc tym, którzy przyjmują diuretyki czy antybiotyki. Te leki mogą obniżyć wchłanianie magnezu25. Przy wyborze suplementu pamiętaj, że różne jego formy lepiej się przyswajają. To ważne, aby suplement był skuteczny.

Wniosek

Suplementacja magnezu jest korzystna dla zdrowia. Poprawia jak śpisz i zmniejsza stres. Te efekty potwierdziło badanie z 46 osobami26. Na rynku są różne formy magnezu, ale te zorganiczne są lepiej wchłaniane27.

Wybierając suplement magnezu, zwróć uwagę na swoje potrzeby i badanie niedoborów. Regularne zażywanie magnezu pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, mięśni i nerwów. To ważne dla dobrego samopoczucia. L-treonian podnosi poziom magnezu w mózgu o 15%. Działa korzystnie na pamięć i redukuje starzenie się mózgu u starszych osób28.

Magnez jest ważny w diecie codziennie. Jego dostarczanie z jedzeniem oraz suplementy mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia. Dla osób aktywnych fizycznie czy starszych, suplementacja magnezu jest kluczowa. Ważne, by przed rozpoczęciem suplementacji rozmawiać ze specjalistą i dobrze poznać opcje dostępne na rynku.

FAQ

Czy warto suplementować magnez?

Tak, uzupełnienie magnezu może sporo zyskać dla zdrowia. Szczególnie, kiedy jedzenie nie dostarcza go wystarczająco. Magnez pomaga sercu, nerwomierzowi i mięśniom, a także dba o kości.

Dlaczego magnez jest ważny dla organizmu?

Magnez jest kluczowy dla działań mięśni, serca i nerwów. Pomaga też przy regulacji cukru i ciśnienia krwi.

Jakie są właściwości magnezu?

Główne efekty działania magnezu to wsparcie dla kości i mięśni. Reguluje ciśnienie i cukier, a także kontroluje system nerwowy.

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z suplementacji magnezu?

Dodatek magnezu może ułatwić zmniejszenie stresu i poprawić nastrój. Ważny jest dla zdrowego serca i siłującego się z nerwowością.

Jakie są skutki niedoboru magnezu?

Brak magnezu widoczny jest w skurczach, osłabieniu i zmęczeniu. Można też odczuć problemy ze snem i skupieniem, oraz złe samopoczucie.

Jakie są żródła magnezu w diecie?

Magnez znajdziesz w orzechach, ziarnach, pełnoziarnistych produktach, ciemnej czekoladzie i rybach. Dieta bogata wystarczająco pokryje twoje zapotrzebowanie na magnez.

Jakie są najlepsze formy magnezu?

Skuteczne formy magnezu dobra wchłanialności to cytrynian, mleczan, chlorek, treonian, jabłczan i chelat magnezu.

Co to jest cytrynian magnezu?

Cytrynian magnezu to przyswajalna forma magnezu. Dobrze wpływa na zdrowie. Polecany przy niedoborach, ma też działanie przeczyszczające.

Dlaczego mleczan magnezu jest idealną formą dla dzieci?

Mleczan magnezu jest lekkostrawny i dobrze wchłaniany. Dzieci oraz osoby z wrażliwym żołądkiem go polubią.

Jakie są zastosowania chlorku magnezu?

Chlorek magnezu łagodzi stres i dba o serce i nerwy. Można go stosować zarówno w pigułkach, jak i na skórę.

Jakie są korzyści z stosowania treonianu magnezu?

Treonian poprawia przyswajanie magnezu w mózgu. Działa dobrze na układ nerwowy, dodając energii i poprawiając umiejętności poznawcze.

Co to jest jabłczan magnezu?

Jabłczan magnezu atutem jest pomoc w regeneracji ciała. Szczególnie użyteczny jest dla aktywnych fizycznie oraz sportowców.

Dlaczego chelat magnezu jest bezpieczny w ciąży?

Wysoka przyswajalność chelatu magnezu zmniejsza ryzyko skutków ubocznych. Bouraki w ciąży wybierają go wiedząc o jego bezpieczeństwie.

Jakie są korzyści z suplementacji magnezu?

Dodatek magnezu poprawia zarówno zdrowie psychiczne, jak i siłę witalną. Wpływa też na lepsze działanie mięśni i kości.

Kiedy należy suplementować magnez?

Mysleć o dodatkach magnezu należy przy problemach jak stres, zmęczenie, problemy ze snem lub gdy dużo uprawiamy sportu.

Linki do źródeł

 1. https://www.myprotein.pl/blog/odzywianie/magnez-korzysci-zdrowotne-i-najlepsza-suplementacja/
 2. https://swiatsupli.pl/blog/suplementacja-magnezu-jego-wlasciwosci-oraz-zalety-stosowania/
 3. https://intenson.pl/blogs/blog/co-daje-suplementacja-magnezu
 4. https://bezpiecznasuplementacja.pl/blog/dlaczego-warto-suplementowac-magnez
 5. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/fakty-i-mity/magnez-czy-trzeba-go-suplementowac/
 6. https://sklep.mlynoliwski.pl/_blog/100-Magnez.html
 7. https://upacjenta.pl/poradnik/magnez-wlasciwosci-niedobory-dawkowanie
 8. https://mito-med.pl/artykul/14-korzysci-dla-zdrowia-ze-stosowania-magnezu
 9. https://www.medistore.com.pl/a/zdrowie/magnez
 10. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/magnez-wlasciwosci-objawy-niedoboru-i-nadmiaru-oraz-funkcja-w-organizmie-jakie-produkty-sa-bogate-w-magnez
 11. https://diag.pl/pacjent/artykuly/magnez-w-organizmie-znaczenie-oraz-skutki-niedoboru-i-nadmiaru-magnezu/
 12. https://drogeriadrzdrowie.pl/pl/blog/Formy-magnezu-jaki-magnez-suplementowac/227
 13. https://www.medipakiet.pl/blog/formy-magnezu-jaki-rodzaj-magnezu-wybrac/
 14. https://primabiotic.pl/2022/04/22/cytrynian-magnezu-jakie-ma-wlasciwosci/
 15. https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z,cytrynian-magnezu—wskazania,artykul,1726039.html
 16. https://medpak.com.pl/blog/poradniki/jaki-magnez-wybrac-ktora-forma-jest-najlepsza
 17. https://www.izielnik.pl/blog/co-to-jest-chlorek-magnezu-i-jakie-ma-wlasciwosci
 18. https://www.cosdlazdrowia.pl/chlorek-magnezu-wlasciwosci/artykul/1456
 19. https://portal.abczdrowie.pl/chlorek-magnezu-co-to-jest-dzialanie-przeciwwskazania-skutki-uboczne
 20. https://www.witamin.pl/blog/magnez-l-treonian.html
 21. https://www.izielnik.pl/aliness-l-treonian-magnezu-60-tabletek
 22. https://drogeriadrzdrowie.pl/pl/blog/Jakie-sa-korzysci-z-suplementacji-magnezem-dla-sportowcow/305
 23. https://biostima.pl/jablczan-magnezu
 24. https://mybionic.pl/blog/magnez-w-ciazy-jak-bezpiecznie-go-stosowac
 25. https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,kiedy-przyjmowac-magnez–od-tego-zalezy-skutecznosc-suplementu,artykul,39510368.html
 26. https://hpba.pl/korzysci-suplementacji-magnezu/
 27. https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/59114/47673
 28. https://strefamocy.pl/pl/blog/suplementacja/treonian-magnezu

Podobne wpisy